Oönskade reflexer med Epson V750 Pro
Det har tidigare skrivits här på FS om vissa problem vid skanning av småbildsnegativ med Epson V750 Pro. I huvudsak härrör problemen från negativhållaren som följer med vid köpet. Den är väldigt vek och det är svårt att få negativen att ligga plant och rakt. Ett annat problem är att det ibland blir oförklariga reflexer från negativhållaren som syns som solkatter på den skannade bilden. Jag har bara upplevt de här problemen vid inskanning av småbildsfilm. I övrigt är jag helnöjd med skannern som jag tycker ger förnämligt resultat. Med anledning av de här nämnda problemen ringde jag Epsons kundtjänst för en månad sedan och de erbjöd sig att skicka en adapter för våtskanning utan kostnad. I dag fick jag den levererad av DHL direkt vid dörren. Bra jobbat Epson! Jag har inte hunnit testa att skanna i vått ännu och det ska bli spännande att se om det blir någon skillnad.
Så här kan det ibland se ut när man skannar småbildsnegativ med Epson V750 Pro.
Observera "solkatten" i mitten och till vänster i bilden
På återseende
/Torbjörn


Sorry Ernst Göran. Det här är en bild på Flustret i Uppsala från branden 1982.
Jag kommer att skriva ett inlägg när jag väl har testat att våtskanna. Så håll utkik ;-).
Jodå, jag ska testa våtskanning nu när jag har fått grejerna. Som jag skriver i bloggen så ringde jag till Epson när de här reflexerna visade sig och de var väldigt tillmötesgående. Det måste framhållas. Min undran gällde egentligen om de hade bättre negativhållare till småbild än de som följde med skannern men de erbjöd direkt att skicka våtskanningskitet. Om du också har problem så hör av dig till Epson.
Har utrolig många dia efter min mormor och morfar i Holland, hade varit kul att kanske få några på papir....
MVh synnöve
Jag kan verkligen rekommendera Epson V750. Den fungerar mycket bra till småbild och ännu bättre till mellanformat och uppåt. En dedicerad småbildsskanner ger kanske lite vassare kvalitet men då talar vi om helt andra pengar. Ska du ha en som dessutom klarar av mellanformat - då blir det dyrt.
har fått en våtskanningsmodul och undrar om du har lyckats med dina försök. Var köper man vätska+
hälsar
Bo
Hej Bo. Jag har ännu inte provat våtskanning för jag tycker det verkar lite äventyrligt och jag är rädd om mina negativ. Jag har skannat en del nu sista veckorna och har inte haft de problem jag tidigare skrivit om. Kanske beror det på att jag uppgraderat SilverFast som nu är betydligt stabilare än tidigare.
/Torbjörn