ANNONS. Som Plus-medlem kan du styra hur mycket du vill se dessa annonser
Annons
Fotosidans nya redaktion
Fotosidans nya redaktion
Nytt på Fotosidan
När Magnus slutade så var tanken att försöka hitta en ersättare. Lättare sagt än gjort men nu är nya redaktionen på plats och då kan vi likväl också presentera hur vi tänker jobba framöver!
Det är stora förändringar inom redaktionellt och hur ni läsare konsumerar nyheter och artiklar och vi har därför diskuterat mycket hur vi skall jobba på redaktionen. Traditionellt så har papperstidningen varit den där artiklar kommit först i men sen ett par år så har vi pratat om digital first. Det innebär egentligen inte mer än att vissa artiklar kan kommer digitalt (Fotosidan.se) först och sedan i papper (Fotosidan Magasin). Detta passar väldigt bra för speciellt tester då produktsläpp sker över hela året och när de kommer så vill man omgående läsa om dem och med vår utgivningstakt om sex nr per år så är det lätt att komma i ofas. Detta tajmar också bra med ytterligare fokus på kvalitativ journalistik som ingår i Plus-medlemskapet.
När nu Magnus slutade så passade vi på att ta tag i detta ordentligt och för att få det på plats så har delat upp arbetet mellan ett antal frilansare. Det flesta känner ni redan igen.
Chefredaktör för Fotosidan Magasin blir Peter Wiklund. Han kommer se till att tidningen levereras i tid och har ett läsvärt och inspirerande innehåll. Peter har skrivit länge för Fotosidan och Fotosidan Magasin. Fokus blir som vanligt att göra den finaste fototidningen med en genomtänkt blandning mellan bild och text. Tidningen kommer ha fokus på inspiration där testerna finns med men inte är lika långa. Testerna kommer oftast komma först via Fotosidan.se men inte alltid. Peter kommer också regelbundet skriva en mer matig helgläsning för webben.
Nyhetsnotiser på webben kommer veteranen Calle Slättengren ansvara för (han har hjälpt oss under semestrar och helger sen ett par år). Calle har varit medlem på Fotosidan väldigt länge och skrivit ett par klassiska artiklar om modellfoto. Numer jobbar han som journalist så har han bra näsa för intressanta nyheter och är flink med tangentbordet. Fokus blir kringutrustning, bransch- och bildnyheter.
En medarbetare som varit med ett tag men som nu får mycket större ansvar är Sara Arnald. Sara har skrivit mycket omtyckta krönikor sen ett par år i Fotosidan Magasin men nu tar ett Sara ett stort kliv fram och kommer testa mycket produkter framöver. Inom kort släpper vi två skärmtester som hon gjort. Sara är också en gammal räv i branschen med rötter i Proffsfoto som gavs ut av IDG (och oss ett kort tag) men som nu jobbar som yrkesfotograf men även som lärare på Fotoskolan STHLM. Sara kommer även att göra vår podd.
Emma Svensson är ett känt namn inom foto-sverige för sitt driv och kunnande. Hon är även känd som rockfoto-emma men numer är hennes passion stora berg och toppar. Emma pendlar mellan alperna och Stockholm för att få en maximal mix av livskvalitet och hinna driva företag. Emma kommer bevaka och skriva om fotografer, foto som arbete och bevaka sociala medier och trender. Med sin stora nyfikenhet för fotobranschen och passion för att inspirera andra kommer Emma också vara delaktig i att skapa fotokurser under Fotosidan Akademi, events och lyfta Fotosidans medlemmar ytterligare
I bakvattnet så kommer det finnas två riktiga rävar som kommer testa och skriva om produkter. Martin Agfors kommer fortsatt vara teknikredaktör och testa saker på djupet. Efter lite övertalning så lyckades vi få den gamla chefredaktören Magnus Fröderberg att ta ansvar för kamera- och objektivnyheter på webben men han kommer också att testa en hel del hus och objektiv.
Utöver detta kommer ett antal frilansare finnas som hjälper oss med olika artiklar. Sen kommer undertecknad att försöka hålla ihop det hela. Det kommer bli kul! Förutom att allt annat som skall fixas som att beställa papper till tidningen till att svara på era frågor i vår kundtjänstplattform.
Ovan var redaktionen. I sista stycket hintar jag om att andra frågor skickar man till oss. Vi har hjälp med kundtjänsten och därifrån fördelar vi frågor mellan oss som grundade sajten. Men alla frågor är samlade på ett ställe.
Låter som ett bra gäng. Extra kul att ni fick med Magnus. Han är duktig på att ställa skarpa frågor till kameratillverkarna och tyda och tolka deras kryptiska svar.
Tjena! Har du kvar kontakten till ditt tryckeri? Skall beställa lite CD-skivor och bundla med tidningen. (obs! för er som läser. Intern-skämt. Det blir ingen CD skiva med men när vi släppte Fotosidan Magasin så såg man Skeppets kurser via CD-skivor. Det var tider det :)
Detta är fortfarande det roligaste som någonsin hänt i världshistorien (kopplat till data på skivor). Malmö-tjuvarna som stal en hel lastbil och det som de fick var 110.000 exemplar av "Tid för hämnd".
Det är helt klart tanken :)
Själv är jag inte riktigt inne i systemet än, men väl där ska jag hålla koll.
Och svara.
Kontakta mig gärna redan nu på [email protected]!
Jag letar i min inkorg och hittar ett från 24 januari som är besvarat och i redaktionskorgen ett från april -19. Du får gärna skicka en gång till till [email protected] så skall vi nog lösa det.
Ner, eftersom man inte kan se alla kommentarer så tycker jag att den inte fungerar.
Har någon gjort sig det besväret att skriva en kommentar då tycker jag att den ska kunna läsas och även besvaras.
Det går inte nu och då fungerar inte bloggarna som det ska.
Blir väl lite semantik men om höger framljus är trasigt så fungerar väl ändå bilen?! Men självklart skall framljuset fixas. Vi har inte förstått vad problemet varit innan men allt tyder på att det är oinloggade kommentarer som inte syns. Vi har det på listan och fixar så snart vi hinner men eftersom det är sommar så är vi extra sega.
Nope, den bilen går inte igenom besiktning.
Då var det väl tur att jag löste gåtan om de osynliga kommentarerna.
Innan ni la till funktion där man skulle kunna välja bort oinloggade kommentarer, då fungerade det.
Sant. Men jag tror min poäng framgår. Fungerar gör bloggen men den är inte 100. Ja det var bra tips för tidigare felrapporter var inte så tydliga. Vi borde lösa detta ganska snart.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
22 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Vem ska ha hand om löpande problem? Ibland behöver man hjälp då det krånglar med det digitala.
Själv är jag inte riktigt inne i systemet än, men väl där ska jag hålla koll.
Och svara.
Kontakta mig gärna redan nu på [email protected]!
Har någon gjort sig det besväret att skriva en kommentar då tycker jag att den ska kunna läsas och även besvaras.
Det går inte nu och då fungerar inte bloggarna som det ska.
Då var det väl tur att jag löste gåtan om de osynliga kommentarerna.
Innan ni la till funktion där man skulle kunna välja bort oinloggade kommentarer, då fungerade det.