Det här suddiga fotograferandet, kan det ge något egentligen, eller handlar det om "Kill your Darlings"
Egentligen är väl detta inget man ska göra så här års!
Men varför inte försöka ändå, att fotografera kan ju ibland handla om att utforska möjligheterna och finna sina uttryck, och ganska tidigt här på fotosidan fascinerades jag av detta med att "måla med kameran" eller "skakbilder", alltså att röra på kameran under exponeringen.
För min del började det med den här bilden för drygt tio år sedan och sedan hade jag en period då jag ägnade mig en del åt detta, att få in det rätta skaket i händerna. Sedan reducerades det till sporadiska infall, och den obligatoriska midsommardansen, med dansande prästkragar, även om midsommar kan tyckas vara den sämsta tiden för detta. Det är ju så ljust och exponeringstiderna blir korta, så det är svårare att modulera fram dansen
Men i år har jag testat bilder i ett ljusare maner
Är det ljust får man helt enkelt satsa på en kort, snabb rörelse med kameran, i stället för en rad succesiva, repetitiva rörelser. På köpet blir det också ljusare bilder, som jag också i övrigt börjat pröva på sistone.
Tack vare de ljusare bilderna har jag också vidgat motivvalet lite
Inte bara prästkragar.
Variation och förnyelse bara för sakens egen skull? Nej inte, mer då nyfikenhet, för utan den dör snabbt mitt fotograferande. Jag är inte heller samlartypen, som idogt samlar på bilder och motiv och har glädje av en komplett och välordnad samling. Fotograferandet är ett här och nu. Och kanske roligast när man söker sig fram och prövar nytt, tills man kommer hem och ser hur fel man tänkt och ser hur bedrövligt resultatet blivit. Eller ser att det är något som har något utvecklingsbart i sig. Är det inte där en del av spänningen i fotograferingen ligger i de stunder den inte är ett rent tidsfördriv, eller överlevnadsvillkor.
Det dunkelt sagda är det dunkelt tänkta. Gäller Tegners ord även bilder?
Och givetvis bör bilderna ses i förstorat läge.
.
Så: på't igen :)
Tvåan är fin... den sista blir på gränsen till lite subtilt läskig... Tegnér behöver inte alls ha fel... Oavsett,
Ha en fin Midsommar J-O!! //Peter
Tack Peter och tack det samma