En blog om undervattensfoto i första hand, men livet pågår ju även mellan dyken...

Vårspaning I

Helgens fina väder inbjöd till lite vårspaning i naturen. Ett typiskt vårtecken är svenskar som sitter med ansiktena vända mot solen och gärna fikar utomhus fast det inte alls är särskilt varmt. Fågelskådare är ute året om men vårvädret får de riktigt stora skarorna att dra ut med sina tubkikare. Artportalen slår också "rapporteringsrekord" när det både är helg och fint vårväder.

Blåsipporna har inte riktigt orkat fram i Knivsta, men i Stockholm blommar de på soliga plättar och det fanns gott om dem längs ena sidan av Råstasjön. Det blev inga "konstnärliga" bilder på dessa för det var alldeles för mycket folk för att man skulle kunna lägga sej ner och få vara ifred. 

De vitkindade gässen har landat och annonserade högljutt att det minsann är vår. 

Storskraken har bildat par.

Kanadagässen har bildat par.

Sothönsen försvarar revir och en vigg råkade hamna mitt i plasket. 

Skrattmåsarna har också landat. 

Det är inte så många än med de har börjat leta boplatser på ön och känner sej för lite.

Det är förstås mycket skrän och jagande hit och dit.

Det verkar inte som att de bildat särskilt stabila par ännu och det pågick inget bobyggande. 

Nu handlade det mest om vem som kund skräna högst. 

Det var en ensam häger på plats och jag hade inte tänkt fota den alls. Men jag stod en stund och tog en serie bilder då den fiskade. Det var ett vasstrå som var hopplöst i vägen hur jag än stod, så jag lämnade hägern. När jag kom hem och tittade på bilderna såg jag att den hade lyckats fånga två små fiskar samtidigt. Det var ju en sådan bedrift att den får vara med i bloggen. 

Hälsningar Lena

Inlagt 2025-03-23 20:12 | Läst 349 ggr. | Permalink


(visas ej)

Vad heter hufvudstaden i Sverige?
Vad fint! Trodde själv att jag tänkte ta mig till Isbladskärret, men kände att det nog skulle vara för kyligt så det fick vara.. Har sett att Starar nu finns i Stockholmsområdet, men det får bli en annan dag.. Tror din Knipa är en Vigg.. Och extra plus för 'tvilling' Skrattmåsarna som dyker ner mot vattnet, gissar jag.. Hägern med dubbelfångst var ju också sevärt!
Hälsn!
Svar från Lena Holm 2025-03-23 21:49
Tack Jan,
klart att det är en vigg, tillfällig förvirring bara. Det var soligt och fint men inte särskilt varmt. Jag har inte sett några starar än men däremot ringduvor och en tofsvipa från bilen. Skrattmåsarna var nog den största behållningen, förutom en skön promenad.
Hälsningar Lena
Fin vårspaning. Alltid händer det nåt.
Svar från Lena Holm 2025-03-25 20:16
Tack Per,
ger man ser bara ut brukar man stöta på någonting.
Hälsningar Lena
Va fint med hägern och de två, oftast brukar man inte hinna meds utan den slukar bytet med en gång, inte som kungsfiskaren som det kan ta över en minut innan den äter. Den vitkindade var också bra fångad när den uttrycker sin vårkänsla. Tyvärr var det väldigt kall vind här nere i helgen så det var inte så njutbart, men det gick fint att ligga i utesoffan i solen (där det var lä)
Svar från Lena Holm 2025-03-25 20:18
Tack Peter,
det var inte direkt varmt i vinden men ändå helt OK. Den här hägern tog lite tid på sej för jag tror att den hade lite bryderi med hur den skulle hantera två fiskar samtidigt. Det var dock så små att den bara behövde gapa stort.
Hälsningar Lena
Sista skränbilden på måsarna är värd en guldstjärna..
Visste du att det finns folk som tävlar i VM i måsskrik !!
HaD/Gunte..
Svar från Lena Holm 2025-03-25 20:19
Tack Gunte,
nu vet jag ! Jag googlade också och hittade både VM och EM i måsskrik. Hur kul som helst :-)
Hälsningar Lena