Dagnys - och jag delar mitt inlägg med Monica
Årets sista Dagnys och jag var tidig så det fanns utrymme för lite fotografering innan. Jag hade dessutom bestämt mej för att det måste bli några bilder INNAN jag kommer till fåglarna i Svandammen. I stadsmiljö känner jag mej vilsen bland motiven, men den här vyn kändes ändå någorlunda rätt.
Jag stannade på bron och tittade på den strömmande vattnet. Det är dock husfasaderna i bakgrunden som jag fortfarande tycker är mest intressanta.
Det gick fort att promenera till Fågelsången och här anländer även Nic och Anna. Jag stannade dock kvar ute en stund till. Lägg märke till de två uggleattrapperna på taket till detta hus. De verkar inte fylla någon direkt funktion, även om de rör på huvudet (insåg att den på skorstenen faktiskt gör det).
Svandammen med dess innevånare kan jag ju inte motstå. Men jag tar i alla fall några bilder med slottet i bakgrunden.
Från ett mer andlikt perspektiv kan det se ut så här.
Det är kallt och ruggigt vid dammen och för dess innevånare.
Jag kunde tydligt höra hur de två kajorna till vänster pratade om hur mysigt det skulle vara om man kunde gå in och fika istället för att leta efter smulor på trottoaren.
Jag gick sålunda in och hur inleder man ett fotofika, om inte med att fotografera sitt fika. Rauni har visat resultatet.
Det här är ju inte riktigt min grej men när Ottens fina bok om Arlanda kom fram insåg jag att det här kan kanske bli ett bra motiv.
Köttbullsmörgås med rödbetssallad och en del kameror förstås.
Eftersom jag inte använder min kamera så mycket i dessa sammanhang började Monica testa den lite. Tack och lov så raderade hon inte allt och jag hoppas verkligen att hon inte misstycker att jag visar hennes alster, för jag gillar dem. Bilden ovan är sålunda hennes.
Hudtonerna blev lite konstiga så jag tog mej friheten att göra några bilder svartvita trots att de inte var mina.
Det var verkligen roligt att komma hem och hitta en massa fina bilder från Fikat som någon annan tagit. Monica hade fångat flera fina porträtt.
Den här lilla killen var också med (foto Monica Ohlsson).
Han ville naturligtvis också ha lite fika, en egen cocktail ser det ut som. Även denna en av Monicas bilder. Efter fikat fick fåglarna i dammen lite smasken, men det får bli ett annat inlägg.
Tack för idag allihopa och vi ses igen 2014!
Lena
De falska ugglorna på taken i Uppsala har en funktion, och det är att skrämma bort måsar, kajor och annat löst folk från att skita ner taken totalt har jag för mig.
när jag tittade igenom bilderna var det uppenbart att vissa skulle göra sig mycket bättre i svartvitt, även för en novis som mej.
Med tanke på den fågelpopulation som satt på taket tror jag inte ugglorna har så stor effekt. Fåglar må ha en enklare hjärna än däggdjur (det är jag väl insatt i) men de är inte dummare än att de lär sej känna igen fejkade ugglor efter ett tag. Det fungerade säkert utmärkt i början.
Hälsningar Lena
Håll näsan över ytan och fira Jul som bara den Lena!
ank-perspektivet är typiskt en sådan bild som aldrig blivit av på den analoga tiden. Jag stoppade ner kameran och sköt några skott i blindo, kollade på resultatet och insåg att jag måste vinkla kameran annorlunda. Tog några bilder till och efter en snabbkoll så jag att det kanske fanns något som var användbart om det bara var någorlunda skarpt på rätt ställe. Jag är i Texas över jul och då håller jag alltid näsan över ytan (har inget val) .
Hälsningar Lena
Det är nog första gången du visar bilder inifrån fikat. Alltså har du gått över från fisk och fågel (fågel, fisk...) till mitt-i-mellan! Gratulerar! Fina bilder, oavsett om det var du eller Monica som tog dem!
det är inte så lätt att lämna sin komfortzon och du har nog rätt i att jag sällan visat något från Dagnys. Möjligen bara några bilder från en utomhussittning. Det kanske kan bli några mer mitt-i-mellan 2014.
Hälsningar Lena
det var faktiskt mer givande än jag trodde och kanske något vi kan testa på ett fika i framtiden, för de som vill. Jag har aldrig någonsin tagit en bild med en Nikonkamera...
Hälsningar Lena
Och inte minst, måste jag beundra din förmåga att lyssna på fåglar... Ja Kajan och hans kompisar... Bra jobbat!! Och snyggt fångat av fikafotografen som lyckades fånga en fin reklambild till Fågelsången... förlåt, fågelpratet... ;)
Du är bra på andliga bilder!! Ha en skön och andlig helg!! //Peter
jag är själv väldigt nöjd med den första bilden, trots att det inte alls är vad jag fotograferar normalt.
Jag tycker fåglarna visar så tydligt vad de vill eller önskar och så fyller jag i med min fantasi. Jag vet att det är helt ovetenskapligt men samtidigt så finns det ju ingen som kan bevisa motsatsen i just det ögonblicket......eller? Jag är medveten om att det alltid inte är bra att sätta mänskliga känslor och värderingar till djurbilder, men jag hoppas att de som ser dessa kan skilja på den mer humoristiska vinkeln av mina tilltag och ren vetenskap.
Hälsningar Lena
det är en inspirerande miljö.
Hälsningar Lena
Fina bilder från er båda.
//Bert-Ola
visst är det en tilltalande idé. Jag svarade Otten något i stil med din kommentar. Jag har aldrig tagit en bild med en Nikonkamera. Kanske kan vi bara rotera runt lite på en fika och sedan se vad det blir. Med digitala kameror kostar det ju inget och man kan låta kameraägaren "framkalla" bilderna efter eget tycke.
Hälsningar Lena
det var en givande fotodag.
Hälsningar Lena
den andliga bilden är ett experiment som man kan kosta på sej med digitala kameror. Jag stoppade bara ner kameran på ändernas nivå och sköt några skott. Jag fick korrigera något och tog några bilder till. Jag gillar den friheten.
Hälsningar Lena
Ha en fortsatt fin helg!
ewa
jag såg det bland dina bilder. Det kan vara lite kul ibland.
Ha en fin helg du med.
Hälsningar Lena
Och visste väl det, att fåglarna också skulle få lite gotta :-)
ing-marie
det var faktiskt inte jag som hade maten med utan en annan deltagare. Men kul att fotografera var det.
Hälsningar Lena
Men hör'u e' de' inte felstavat? Ska de' inte vara andlikt? ;-)
Ha de' en massa bra//Kurre
klart att egna barnbarn går före. Du har nog rätt beträffande stavningen, tänkte inte ens på det förrän jag såg din "stavning".
Hälsningar Lena
Jag gillar matte och hund som går i olika spår....
Även anden med husen i bakgrunden är läcker!
Kul att få se alla bilderna från fikat också, jag lyckas alltid jobba när det händer roliga saker tycks det!
det roliga var att jag tänkte på dej när jag tog bilderna på husen och det medförde att jag specifikt väntade in hundägaren. Jag tänkte gå en sväng i staden efter fikat och då hade jag nog tittat in i butiken, men vädret var inte alls mysigt när jag kom ut så jag åkte hem istället.
Hälsningar Lena
Kul bild på anden, och den visar att det finns mycket att hämta på att komma i samma nivå som motivet. Om anden hade varit närmare hade det nog blivit lite Brutus Östling-stuk på bilden.
Annars tycker jag att Monicas bild på B-O tycker jag är en riktig fullpoängare.