Gårdagens skog i färg i dag
I går bloggade jag om den oavsiktligt svartvita skogen, idag blir det samma skog men i färg, så som jag såg och tänkte när jag gick där. Samma skog, men andra bilder, med något undantag, och jag börjar med ett undantag, det blir samma startbild som i gårdagens inlägg.
Sten och Hassel, två polare.
Skogen kan vara väldigt ljus och öppen och grön och fin...
... men den kan också också stå sluten i bakgrunden
.
Här finns fallna hjältar.
Undrar om det sa "brak" när den föll.
Samma bild i svartvitt.
Exakt samma bild, men den ena i färg och den andra i svart-vitt. Ibland tycker jag att det helt kan ändra karaktär och innehåll i bilden, fast det är samma bild. Man ser andra saker.
Nu är ju det ingen nyhet, men jag kan ändå bli förvånad på nytt, när jag plötsligt upptäcker det. Kanske handlar det om återupptäckt, eftersom det är så länge sedan jag fotade svartvitt på allvar.
På en del ställen ligger isen kvar.
Inga konstigheter med att ta en sådan bild, utom möjligen blöta knän och kalla fingrar. Den är tagen med kit-zoomen. Men vill jag komma närmare får jag nog släpa med makro och en större kamera. Det var den enda begränsningen jag kom i närheten av med min Lumix G2 + kitzoom, på den här promenaden. Den är faktiskt riktigt kompetent. Och frågan är, vill jag komma närmare?
Gran i närbild?
Så en bild i färg till Lysa som tyckte den svartvita varianten var läskig.
För att visa att jag inte var alldeles ensam i skogen slutar jag med en bild med människor.
Mer än hälften av de människor jag mötte på min en-och-en-halv-timmes promenad syns på bilden.
.
Då gissade jag rätt till och med öster om sjön om du menade Ravalen. :-)
Närbilden på den fallna hjälten tycker jag mycket om.
Den bilden känns väldigt levande...hua! :-)
Svartvit eller färg, inte alltid så lätt att klura ut vilket som tilltalar en bäst. Ibland blir det bara olika uttryck.
RAW-formatet tycker jag är oslagbart, alla möjligheter kvar med exponering och färg, eller inte färg...
Mvh Lena
Att säga vad som är bäst tycker jag är svårt för det mesta.
Och raw är faktiskt inte så dumt.
Tänk om dessa träd kunde tala, då skulle du få veta hur många mer som trampat dessa stigar.
En massa bra//Kurre