Ibland dyker oöverstigliga hinder upp, kan det kännas som...
.
De kan plötsligt resa sig som en mur framför en
Man kanske känner sig instängd och och inlåst och vet inte vart man ska ta vägen.
.
Kanske till och med famlar man i mörkret.
När jag för snart två månader sedan tog ovanstående bilder, anade jag inte vad som väntade mig när jag kom hem: en havererad dator som inte längre var samarbetsvillig. Ok då, jag är inte den som är den, jag slutade fota och slängde mig in i böckernas värld: läsa, äta, dricka, inte minst det sista i sommarvärmen, och lite promenerande för att inte bli tjockis igen. Hade tänkt ta mig både till Gnesta och Säter för att njuta av bilder, men ställde in kalaset, när jag kände att värmen blev lite för mycket för mig.
.
Men nu har jag åter kontakt med det vidunderligt stora nätet igen och och besitter en ny apparat som kan omvandla mina infångade synintryck till bilder, men både bild och blogg kommer nog framledes att få konkurrens av boken, när jag nu återupptäckt läsandets sköna konst.
.
Se här: http://www.slutet.se/
Förresten. Den första bilden känns lite hotfull och skrämmande. Men den blev dagens favorit för mig!
Bra om första bilden var lite hotfull, det skulle den vara.
Considering your problems with your computer, might we interest you in the new Lenovo laptop? Or maybe Dell is your choice of arms? Do not hesitate to visit us at commerceforever.com, there is a sea of bargains waiting for you!
....Stopp nu! Undan med dig förbaskade internet! Nu är det min tur att skriva något till Jan-Olov!
Hej! Välkommen tillbaka hem, eller vad man ska säga. Roligt !
/Thomas
Tack/J-O