fotografering (och annat?) med ddarriga händer

Om man nu ska tågluffa hur ska man då bestämma rutten?

Mycket har ju ändrats sedan då när tågluffandet var nytt, Interrail-biljetterna har moderniserats och tågresandet  och tågrutterna har ändrats. Natt-tågen till kontinenten har försvunnit. man kan  inte längre sätta sig på natttåget Nobel i Stockholm och vakna upp i Tyskland vid frukostdags, ej heller  kan man åka nattåg via Trelleborg och bekvämt  hamna i Berlin  och söderöver. båda vägarna har jag prövat  en gång i tiden, med skilda upplevelser längs vägen.

Vi fick alltså ändra strategi, vad gällde planeringen. Vi vände på steken helt  enkelt, och ställde oss frågan "vart vill vi åka? vilka städer vill vi se?" Och går det att få in dem i en resrutt? Det gick.

Men vi tog flyget till hjälp. Vi flög till en stad, och hem från en annan, och åkte tåg däremellan. Och var borta en månad.

Sju städer blev det om jag räknat rätt (rätta mig om jag har fel), med några övernattningar i var och en.

Jag bestämde  mig för att köra med minsta möjliga fotoutrustning, så jag tog bara med min lilla  Panasonic, GM5 med kitzoomen. Jag gjorde ju resan för att uppleva och  för att umgås med dottern, inte för att fota, ta bra bilder  eller dokumentera. Jag plåtade bara för att det var roligt just då. och för att jag vet om att jag har bilder när jag kommer hem så kan jag blogga och ha roligt en gång till.

Bilderna är från första staden.

Inlagt 2016-06-16 19:46 | Läst 855 ggr. | Permalink


(visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver
Vilken resa! En riktig drömresa. Tågluffade i min ungdom, och använde nattågstekniken eftersom pengarna var ytterst begränsade. Bröd, ost, frukt och rödvin, nattåget och vakna i nästa stad. Synd att det är borttaget.
Svar från janolof 2016-06-17 11:00
Rent krasst idag, är det enklare idag att ta skuttet ner i Europa med flyg. Och bekvämare när åldern tilltar.
Låter väldans ROLIGT!!!! Ser fram mot dina luffar-inlägg...
Svar från janolof 2016-06-17 11:03
Jag lovar, det var roligt. Jag hade ju också det bästa resesällskap som tänkas kan.
Vad roligt jag tågluffade i slutet av 1970 talet och början på 80.
Det var lärorikt och intressant
kommer att följa dina bloggar
Svar från janolof 2016-06-17 11:06
Då var jag för gammal för tågluffarkort., men åkte till Budapest -79 och transsibiriska -81
Har aldrig tågluffat och jag vet inte om det var så vanligt när jag var ung, i början av 50-talet, men det vore nog en upplevelse nu kanske. Ser fram mot nästa avsnitt.
Ha det gott/Stig
Svar från janolof 2016-06-17 11:12
I början av 50-talet var väl fortfarande liftande vanligt? Och ett sätt att ta sig ut i Europa. Vår resa nu var en upplevelse, mer upplevelser än att bar göra en helgtur till någon plats.

Tack/J-O