Mitt fotoår 2013
Två saker kommer jag att minnas med särskild entusiasm: resorna till Lofoten och Island. Kära återkomster, kan man säga, eftersom jag varit på båda platserna tidigare. Och de kommer säkert att utöva en lockelse på mig så länge jag lever. Dessutom: upplevelsen att för första gången i sitt liv få se ett storslaget norrsken, vilket jag gjorde i Lofoten, den upplevelsen glömmer man inte i första taget.
Jag har redan skrivit blogginlägg med flera bilder om dessa resor här, här och här. Men det finns såklart många fler rutor att visa.
Några bonusbilder från Lofoten i februari:
Och från Island i juli:
Hemma i Sverige gjorde jag mitt första besök i Söderåsen Nationalpark. Ja två besök faktiskt, ett på våren och ett på hösten. Blogginlägg om dessa här och här.
2013 fick min fotografering en hel del uppmärksamhet i olika sammanhang, med intervjuer, bilder i tidningar och priser i internationella tävlingar.
Spännande resor och exponering av det slaget är såklart roligt, men alperna är inte bara bergstopparna, livet är inte bara exceptionella händelser. Det är det mer vardagliga fotandet ute i naturen hemmavid som dominerat året, precis som alla år jag ägnat mig åt naturfoto. Anspråkslösa turer, oftast per cykel till Änggården, Stora Amundön eller något annat område i Göteborgstrakten.
De bästa bilderna har jag nog redan visat i bloggar eller i nån community. Nedan ett axplock bilder som inte visats tidigare, ett litet urval av alla dessa bilder som blir över, varje år.
Det var några återblickar. Nu ser jag framåt, mot nya bilder från när och fjärran!




















Som gammal vågsurfare och långfärdskrinnare så kittlar 4'an och sista bilden lite extra!
Tack Christian, roligt att höra! Du vet kanske redan att det finns ett ställe på Lofoten, Unstad, som lockar surfare från stora delar av världen. Häftig miljö att surfa i, men kallt i vattnet!
Tack detsamma Frode! När du åker till Lofoten får du, som fågelfotograf, se till att ta en avstickare till Röst =)
Tack Lars Olov!
god fortsättning!
Gott att höra, tack Mikael!
Tack så mycket Per, önskar dig många norrskensnätter framöver!
Tackar och bockar!
Mvh Lena
Ja det är ett privilegium, och det finns ju så mycket kvar att uppleva! Tack för din kommentar!
/Mattias
Tack Mattias, det uppskattas!
Vad är förresten din metod vid landskapsfotografi, t.ex. om du använder stativ eller klarar dig utan? Du gör ju en del riktigt strapatsrika turer också (tänker på klättring) och då skalar man kanske bort allt som inte är måsten? Annat som kännetecknar ditt sätt att fota?
Hej Rauni! I regel använder jag alltid stativ. Har ett tungt för normalbruk och ett lätt resestativ som åker med på vandringar. Vid klättring får det bli handhållet, och vid makro ligger kameran ibland på marken eller på bönpåse.
Tack Birgitta, roligt att kunna inspirera!
Det gläder mig att du ser kvaliteter och inspireras - tack Annica!
Jag inspireras
Marianne
Tack Marianne, önskar dig ett gott nytt fotoår!
-affe
Tack för kommentaren Alf!
Tack för du visar fler bilder från Lofoten där jag och min man fick göra vår nostalgiska resa som vi alltid drömt om. Tyvärr hade vi bokat med en busstur så vi fick inte gå av där jag ville ta bilder.
Men jag minns Lofoten på mitt sätt och har jag en del dokumentära bilder som jag kan plocka fram och minnas.
Visst är det så att hemmavid finns massor av motiv om man inte är helt blind som fotograf. Det är inte du det vet jag alltför väl-.
Ha det nu riktigt fint och sköt om dig väl.
Gun-Inger
Förstår frustrationen att sitta i bussen och inte kunna gå av och fota där man vill. Men kanske kan du återkomma en annan gång. Tack för kommentaren, och god fortsättning!
Jag har mycket inom mig och det kan ingen ta från mig.
Tror tyvärr inte jag kommer dit mer ..
gia
Tack Arne, jag ska göra mitt bästa!
Du har verkligen haft ett lysande år Björn! E fantastiskt fin blandning av snyggt landskapsfoto i stort och smått.
Christer
Tack Christer, och god fortsättning!