Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd
SÅNGSVAN
***
Åter vid sankmarkerna där ute i Risinge i går. Fler fåglar, bla fyra sångsvanar. Här har jag följt dom två paren en liten stund.
*
För det mesta tydligt uppdelade i två par, även om högra paret här tillfälligtvis har lite längre emellan sig
*
Högra hannen var nog reellt störst, och det visar han upp en lång stund här
*
Och ser man på, det verkar ha effekt, båda honorna verkar intresserade och hannen till vänster ser lite övergiven ut
*
Men ordningen var straxt återställd
*
Trots att jag var på ganska långt avstånd (fortfarande 560 mm och alla bilder croppade) var det nog tyvärr jag som oroade dom
*
*
*
***
Inlagt 2024-02-28 13:35 |
Läst 930 ggr. |
Permalink
Hälsningar, Bjarne
Hälsn!
Det var några år sedan jag var till Tysslingen för att kolla på dem, men i år har jag bokat boende då jag skall träffa en vän från södra Sverige som också kommer dit.
Ing-Marie
Hälsningar Lena