Khalad Photography Blog
MÅSEN
***
Ja, inte Tjechovs Måsen utan en alldeles vanlig måsunge. Och som sagt, innan alla storskraksungarna dök upp höll jag på och fotade den här måsungen. Den var ganska orädd men ville hålla ett visst avstånd. Mamman skrek oroligt förstås och gjorde sina flyganfall även om jag hela tiden höll ett rimligt avstånd. Klockan var runt nio på kvällen och solen stod rätt lågt där vid kyrkudden. Jag gillade motljuset även om det gjorde det svårt att få full teckning av fjädermönstret på kroppen. Det blev naturligtvis en hel serie bilder och jag tar med ett urval här. Sista bilden provade jag i svartvitt utförande.
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
***
LAST CALL - DAGNYFIKA KORSHEDEN NU PÅ LÖRDAG
***
Nu på lördag alltså - alla fotointresserade, kända eller okända, är välkomna på fika hemma i Korsheden nu på lördag. Denna gång börjar vi på stadsbiblioteket (Engelbrektsgallerian, 2:a våningen, mitt i stan) i Ludvika 10.30, efter max en timme åker vi till Korsheden, från Ludvika tar det en halvtimme. Eftersom det blir lite längre med Ludvika först har jag beställt en smörgåstårta, förutom glass och jordgubbar och vanligt fika. Någon ansluter först till Korsheden dit jag räknar med att vi är tillbaka 12-12.15. Vill ni ha fler uppgifter eller vägbeskrivning så finns jag på mobilen, 0705-231707.
*
Bilderna på tranorna på åkern nedanför oss är från i går förmiddag, finns här just nu också....
*
*
*
***
REKORDMÅNGA?
***
I går kväll vid nio-tiden var jag ut till kyrkudden i hopp om att hitta några fåglar. En ensam måsunge sysselsatta mig en stund när jag fick syn på något som rörde sig bortanför klipporna lite länge bort. Försiktigt tog jag mig närmare, och visst fanns där fler, och mindre, ungar av någon sort. Snart visade sig mamman, en storskrake väl? Aningen osäker om det är en stor- eller småskrake, nacktofsen ser kort ut, men storskraken är ju mkt vanligare. Dom höll på att samla ihop sig för natten såg det ut som, många av dunbollarna hade redan stoppat huvudet under fjädrarna och såg ut att sova. Och att det var många såg jag ju snart, flera gånger började jag räkna. Trots att jag rörde mig så försiktigt jag kunde, oroade jag dom nog ändå och dom började röra på sig, och simmade så småningom iväg och då kunde jag räkna till 27 ungar. Rätt olika storlek verkade dom ha, jag gissar att det tar tid för att alla 27 äggen skall komma fram och så småningom kläckas? Eller finns ngn innan förklaring? Fick just en annan tänkbar förklaring i en FB-kommentar att skrek ibland tar sig an andras ungar, en fundering också jag hade. Men jag har också sett att det från Finland har rapporterats ett bo med 36 ägg så det skulle kunna vara en kull.
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
***
STARARNA
***
Det har varit ett fasligt liv på fåglarna här i Korsheden de senaste dagarna. Ingen skönsång precis, det har dragit runt högljudda små flockar härnere på ängen lite då och då, ofta har dom satt sig på marken men lika ofta i träden. Inte bara just här förresten, jag har sett dom lite varstans. Nån fågelexpert är jag ju inte men att det var starar har jag ju gissat. Och i kväll har jag studerat dom lite närmare. Det började med att några av dom satte sig i träden närmast och med 70-200 på var det inte så svårt att få några bilder. Just dom som satte sig i de närmaste träden var uppenbart starungar, duniga och ljusare än de vuxna fåglarna.
*
Fint ljus i björkkronan med starungen i
*
Samma bild croppad
*
Samma fågel men annan bild
*
Därefter flög ett helt litet gäng och slog sig ner bland blommorna på ängen. Efter att ha hämtat 100-400 blev det fler bilder trots att avståndet var för stort för close-ups, men jag gillade miljön där bland blommorna
Nere på ängen....
*
....bland smörblommor, förgätmigej och rödklöver
*
Av och till kom någon flygande eller gav sig av
*
Så fick jag syn på den här gruppen, dom höll sig tätt ihop en lång, lång stund
*
Fortfarande aktivitet runt om men gruppen höll ihop
*
Här ser man att gruppen består av fyra ungar och en vuxen därbakom
*
Uppenbart en kull, här ses vuxenfågeln ännu tydligare
*
Så tätt ihop att det är svårt att urskilja individerna
*
Återigen vuxenfågeln tydligt i täten
*
Så som på en signal lyfter dom....
*
...och fladdrar iväg över ängen
*
Några återvänder strax, mycket mat tycks det finnas på ängen
*
***
SÅNGLÄRKA
***
Den har ju varit här länge nu, upp emot två månader, så det finns inget nytt i detta. Däremot har jag varken tagit och ännu mindre visat några lärkbilder i år. 100-400:an var med för att se om det fanns några svalor därute vid Risinge. Det fanns det, flera stycken hussvalor, men dom hann jag inte med. Lärkor finns det mycket av därute på fälten och dom sjunger intensivt, härligt!
*
Det är väl egentligen bara första bilden som är skarp men jag gillar att se hur den sjunger på andra och den tredje, ja den åkte med av bara farten.
Förstora!
*
*
*
***