Efter några års uppehåll med bloggande på fotosidan startar jag om 2024. Det kommer mest att handla om fotografi i olika former och en del om hur jag tänker runt mina bilder.

OmTag. Skannat lite gamla bilder.

Det har inte blivit mycket fotograferande det senaste dygnet, jag åkte på en magsjuka allternativ att jag käkat något olämpligt. Jag lyckades i alla fall få igång min gamla livstidslicens för VueScan så jag har ägnat mig åt att skanna lite.

Började med bilder från en bilresa runt Europa 1984 som jag gjorde tillsammans med syskonen Cecilia och Birger Tommos i Cecilias Volvo Amazon 64. Vi var ute precis en månad och då Birger är lite av historiker som dessutom rest mycket innan hanns många sevärdheter med. Blir inte så många resebilder här, jag nöjer mig med att visa två bilder från resan i detta inlägg.

Annars är jag föga berest, förutom denna resa har jag bara varit i Norge och på Åland några gånger. Resandet har aldrig varit min pryl, men denna resa var en upplevelse. Vi campade dessutom och låg 10 dagar i Algarve och slappade.

I den första bilden står vi på Franska sidan och skall bege oss in i Pyrenéerna som syns i bakgrunden där Andorra ligger. Den andra bilden föreställer Cecilia som numera är professor i biokemi och biofysik i USA. Det har hunnit rinna en del vatten under broarna sedan bilderna togs.

Inlagt 2025-02-11 05:17 | Läst 170 ggr. | Permalink


(visas ej)

Vad heter hufvudstaden i Sverige?