När går dina hårddiskar sönder?
Mina valde att gå sönder förra veckan, men som tur var inte alla diskar - bara de tre som jag körde i RAID-0 som datadisk i min stationära dator. Diskarna har hängt med i fem år nu, så det var kanske inte så konstigt att de gav upp ...
Tre döda Velociraptorer ...
Jag hade inte hunnit (eller snarare glömt) att kopiera över alla bilder till min NAS som fungerar som masterbackup, men som tur var höll diskarna så länge så att Windows inbyggda backup hade hunnit kopiera över allt till den externa disk jag har som ytterligare säkerhet :)
Jag passade på att installera om Windows för att bli av med en massa onödigt skrot jag installerat det senaste året, och nu för tiden är det en ganska snabb operation. Själva Windows fick jag in på under tio minuter, och sedan tog det väl ytterligare någon timme innan jag fått in mina program och de uppdateringar som behövdes. Ingen data förlorad, och jag är nöjd och glad!
Som bonus bjuder jag på en bild av sommarkatten Nony - han trivs verkligen ute så här års!
Ha det fortsatt gott i värmen :)



Tidpunkten var ganska illa vald i det här fallet, eftersom jag behövde pilla ihop en fet faktura :)
Ja - i mitt fall var största problemet att det tar lite tid att byta diskarna i datorn och installera om Windows, men någon data förlorade jag som sagt inte :)
Installerade nya mac os x här om dagen, bara att lägga sig och läsa en stund så var det klart och alla program snurrade som vanligt. Jag brukade formatera hårddisken och installera om allt med jämna mellanrum på mina windows-datorer, systemet hade en tendens att sega ned sig själv över tid, har det blivit bättre på den punkten sedan windows 7 som var mitt sista win operativ?
-affe
Ja, inte tycker jag det segar ner sig. Däremot brukar jag installera om det än då i och med att jag installerar alla möjliga program och spel på datorn - enklaste sättet att bli av med dem är att installera om :)
Säg att du får en fukt- eller brandskada - då klarar sig negativen dåligt ;)
Min NAS behöver inte stå i samma hus som jag och datorn - den kan stå i ett skjul på tomten ...
Jag brukar dra programmapparna till papperskorgen och det funkar som regel utan att jag senare besväras av anrop till icke befintliga filer och liknande. ;)
Visst kan negativen brinna upp, men jag känner ingen som råkat ut för det faktiskt. Däremot känner jag en hel del som råkat ut för kraschade hårddiskar. Fördelen med svartvita negativ är att de står sig väldigt länge utan handpåläggning, de brukar överleva några generationers totala ointresse. ;)
Japp, och då är det ju bra att jag har en automagisk backup också :)