The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 6874 // Mera deep-nörderi för de redan förryckta! :)

Ser bra ut på oändligt!

.

Jag har av olika anledningar ;) fått tag på några tidiga Jupiter-3 objektiv och även föregångarna till Jupiter-3! Nu skulle säkert de här objektiven passa bra i Vitrinskåpet, men alla är vi olika, så jag fotograferar även med objektiven!
.



Och hittade testbilder i den senast framkallade filmrullen! Testbilderna går ut på att se om skärpan ligger rätt efter att jag ställt in den i mätsökaren! Och det verkar den göra även på det här objektivet! (Ett Jupiter-3 tillverkat objektiv från den förflyttade Jenafabriken)

.

Nu är det här ingen skärpetest, då hade jag använt stativ och en del annat, utan det här är bara en test att objektivet fungerar på en M Leica som sagt! Här kan man även notera att antireflexbehandlingen inte riktigt är som på dagens objektiv, men det här är ett objektiv för konstnärlig fotografering så det blir utmärkt!  ;)

.

Här är Jupiter-3 objektivet!

/Bengan

Ps. Vill tillägga, för någon kanske undrar, om man nu fotar digitalt alltså, så  kan man i ett modernt bildprogram, typ PS, faktiskt få fram bilder som liknar bilder tagna med ett sådant här äldre objektiv! Och det har även blivit populärt numera! Det är en stor spännvidd inom fotografin!

Inlagt 2024-12-30 07:57 | Läst 671 ggr. | Permalink

"Det finns en ny Jupiter 3 med mc också. Till formula samma som den äldre, men med modern multicoating. Rysk nytillverkning i samarbete med Lomography, Österrike."


(visas ej)

Hur mycket är tolv minus två?
Skriv svaret med bokstäver
Det finns en ny Jupiter 3 med mc också. Till formula samma som den äldre, men med modern multicoating. Rysk nytillverkning i samarbete med Lomography, Österrike.
Svar från Benganbus 2024-12-30 12:05
Tack Nils! Jag har kollat på den! :) Jag får hålla mig litet lugn vad gäller nya inköp, även om det lockar!
/B
syntax 2024-12-30 14:23
Drar man runt lite på nätet, så finner man att det är många som gillar den här nya Jupiter 3+ från Krasnogorsk.
Ludwig Bertele ler i sin himmel. Han tog fram papper och vässade pennorna 1929 - och 1932 kunde man köpa resultatet.
1929 alltså!! Det är nästan 100 år sedan, och konceptet håller och kan säljas för goda pengar än i dag. Gör om det, den som kan... :-)
Svar från Benganbus 2024-12-30 16:48
Det skulle vara intressant att veta mer om den nya Jupiter 3+. Sannolikt så har den ett nytt optiskt glas jämfört med tidigare Jupiter-3. Kanske någon glasversion ytterligare än det glas som man använde på 1950-talet. Och kanske en optisk omräkning också!
Tiden går ju liksom.
/B
syntax 2024-12-30 17:31
Om du noterar texten i en av mina bloggar nyligen, så har jag mailadressen till chefen för beräkningsbyrån vid KMZ. Jag var förstås inte dummare än att jag prövade där för ett tag sedan.
Där svarade en helt annan person - och han var inte det minsta medelsam (andra tider för relationer med det landet). Han sa i alla fall att det vara samma objektiv som tidigare, men att produktionen drevs med den allra strängaste kontroll.
Vad jag förstår så är det inte heller frågan om någon Multi Coating (står inte heller så på namnringen), men väl en AR med god verkningsgrad.
Säkert ett kul och bra objektiv - men inte för dom slantarna!
Nils Bergqvist 2024-12-30 19:57
Jupiter 3+ har multi coating enligt presentationen från Lomography:
"In the same excellently compact design and classic feel of the original, we recalculated the technical specifications of the original Jupiter 3 to make this extremely special lens far more accessible for today's photographers. It's compatible with L39 and M mount cameras, as well as a large range of other cameras using adapter mounts. In addition to having a modified 0,7m closest focusing distance (an improvement from 1m on the original lens), your new lens is multi coated to reduce flare, ghosting and surface reflection. Constructed from chrome-plated solid brass, the New Jupiter 3+ Art lens is much more durable than the original Jupiter 3 lens, wich was made out of aluminium, so it will last for years to come. And last but not least, the New Jupiter 3+ Art lens features Russian optics made from the sands of the Blatic Sea, resulting in very unique image quality that make this lens so special - a character all its own."
Svar från Benganbus 2024-12-31 08:09
Hur som helst, Sonnar-konstruktionen från Bertele som har gått vidare i Jupiter-3 bla och även hos andra objektivtillverkare, som Nikon, Canon, mfl. och som nu hos Jupiter-3+ via Krasnogorsk är med facit i hand en objektivkonstruktion som fungerar mycket väl än i dag! Imponerande!
Bock och tack för den Ludwig Bertele!
/B
syntax 2024-12-31 13:18
Väl rutet Bengan... :-D