The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 6962 // Bör man lämna Facebook? Och ett objektiv som räcker till på en M Leica!
Jag prenumererar på Forskning & Framsteg, en bra tidskrift tycker jag! Seriös! Där hittar jag många intressanta artiklar! Och frågeställningar! Som den här! Jag skall i alla fall börja med att minska min närvaro på Facebook!
.
Vad gäller fotografi och trender! Eller så är det kanske mer än en trend, att fota med mer normala objektiv? Som det här! För när vi inte skall göra meterforstoringar på vägg så kanske ett objektiv från 1960-talet räcker? ;) I alla fall i en blogg! Å förresten, jag har gjort nästan meterförstoringar av bilder tagna med ett äldre Summicron 35 mm! "King of Bokeh"! Och Bokeh betyder väl inte skärpa?
Nåja, alla blir saliga på sin fason med litet hjälp av marknaden! ;)
För övrigt fint promenadväder i Gnesta!
Ha det ni med!
/Bengan
Jag tänkte att jag skulle ha mitt ansikte kvar, inte lägga det till beskådan tillsammans med miljontals andra - med allt vad det kan innebära i problem och förargelser.