Vid Herculesdammen
En kort cykeltur från hemmet 19/4, skulle denna mulna småkalla dag se om åkergrodorna hade party - men nej, det var många år sedan jag lyckades pricka in rätt dagar. Men lite annat liv fanns där, dessutom hade det röjts sly så man kunde faktiskt se något igen. Gulsparven ville inte vara med på bild, men de större fåglarna gick det bra med, utom rördromen, den kan jag stå ett par meter ifrån, men aldrig se.
storkarna har börjat ligga på ägg
råkor är det
faktiskt lyckades det att få småfåglar flygandes på bild, steglits ovanför en äng där det brukar växa mycket med tistlar sen
grågåsen är en riktigt fin fågel
och lite tung
och med grågåsens häckning följer
kärrhöken
vigg var det gott om som vanligt, honorna låg på ägg i vassen
sothöna på rot av näckros
tofsvipa
herr Anka spanade misstänksamt
skräddare
riktigt fin i strandkanten - tiggarranunkel som enligt legenden heter så då den ger fula utslag och blåsor om man gnider in den i huden
detta låg i strandkanten dit vinden tagit det, inte hundkoproliter, men i konsistens som maräng, grynigt som riven kokos, nog stelnade socker och proteiner från vattenytan, någon som vet?




















Hälsn!
Tack Jan! Jo visst, nu är det på gång med allt liv, om en månad är det bra mycket mer. I trädgården igår surrade det något väldigt, första riktiga insektsdagen. Vi har grått, torrt och 5-12 grader dygnet om under en månad, blir väl bättre i Maj nån gång. Men det är väldigt bra för fruktsättning nu, ingen frost.
/per
Tack Per, har ju storkarna i byn sen länge, bor på gårdsbutiken och är här nästan hela året. De är naturliga invånare.
Hälsningar Lena
Tack Lena! Det som är bra med den platsen nu är röjningen av allt sly så det faktiskt går att se dammarna igen som förr, det underlättar mycket för fotografen. Det är bra för storkarna nu med vädret, tror de kläcker och får upp alla ungar då det varken är frost eller iskall regnstorm. Men om du får se ungar vet jag ej, de trycker i boet tills de börjar se sig om, du får se. Vi får hoppas på bra tur och varmt väder!
Tack så mycket Peter! Det är ju tacksamma fåglar båda här hemmavid. Det har börjat komma igång här nu, men det tar ett par veckor till innan jag ser om det är något bra fågelår eller ej. I går surrade det rejält i trädgården av insekter, första riktiga dagen i år för insekter. Skickat efter en OM1, får se om det blir något bättre, min Panasonic GX7 kändes väldigt trött bland surrande humlor.
HaD/Gunte..
Tack Gunte! Grågässens parbildning har varit intressant och härligt att se på i många år, revirstrider och parens kringflygande för att finna rätt plats, ofta är den den som flyger bakerst av de två som tjatar väldigt på den andre framför, men är det en han eller hon? Alltför känsliga frågor.
Vilket urval av väldigt olika fåglar.
Bilderna på grågässen är mina favoriter här.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Hej Erik, tack så mycket! Alla år jag bott här har grågässen varit vanliga vid vattnen runt byn, de är ett trevligt sällskap när man går där. Det börjar bli fler fåglar nu, mer kommer.