Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

Med två helt olika teleobjektiv

Startar med en minitur på ängarna, på kameran sitter mitt trogna Panasonic 100-400, det har passerat många bilder genom de glasen. På för långt håll (men som kan ses genom en bra fågelkikare) fanns ägretthägrar, stjärtänder, krickor, bläsänder. Tillräckligt nära fann jag detta

en mängd vitkindade gäss

sävsparvar

vårbruk

snurrande flockar av tranor

lärkan. Ja det var i förrgår, igår däremot, regnade det

en sur tupp såg jag hemma, taget genom fönstret. Idag däremot var det mest mulet, tog ett varv runt huset med det andra objektivet, Samyang reflex 300 mm/ 6.3 fast bländare, det är spegeloptik, det som har sina egenheter. Svårt med skärpa, kontrast och märkliga optiska fenomen som ringar (men inte så mycket i mulet väder).  Omöjligt ställa in skärpa på fri hand för en darrgubbe då det i sökaren syns ett enda blurr av ofrivilliga kamerarörelser. Ja, egentligen helt odugligt jämfört med vad som helst av dagens optik. Men helt oemotståndligt. Så det blev några bilder av blommor - igen

scilla med våldsam vinjettering

botanisk krokus, gräset växer runt

stor nunneört, med kameran tryckt mot gräset för att inte skaka, nunneörten pollineras av humlor och dess frön sprids av myror

liten påsklilja

balkansippa

stor vårstjärna, en scillaart

lungört

grön julros som blommar nu

snödroppe, och till sist

herr Anka där scillan i bakgrunden blir ringformad av optiken. 

Inlagt 2025-03-26 15:28 | Läst 480 ggr. | Permalink
Hej Stefan.
Det var intressant med bilder tagna med spegeloptik.
Jag har provat och upplevt utmaningarna med den här typen av objektiv en gång. Det var inte för mig.
Jag tycker att blombilderna gör att de sticker ut ännu mer.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Svar från Vibybo 2025-03-27 16:23
Hej Erik! Ja, du har åldern inne för att ha använt den optiken, och den är svår, en utmaning, men jag gillar utmaningar. Jag använder ofta "annan" optik på blommor för att som du säger - framhäva dem, och även skapa en intressant bakgrund, om den inte blir för rörig.
Det var ju verkligen helt olika objektiv, ganska konstigt att ta fram ett tele med en sådan ofokus (för det var säkert inte tänkt så i design). Men det ger ju spännande bilder, gillar särskilt anden, nunneört och scilla, men de var ju ganska spännande allihop.
Svar från Vibybo 2025-03-27 16:47
Tack Peter! Det är just det annorlunda som jag gillar, och utmaningen med något svårt, resultatet blir ju minst sagt speciellt. Lite mer spännande med det som inte är förutsägbart. De framställdes ju en gång som billigt alternativ för teleobjektiv, Minolta tror jag hade t.o.m. autofokus. Fortfarande säljs spegeltelen till enstaka entusiaster, men spegeloptik är ju vanligast i teleskop, där tekniken hör hemma än i dag i högsta grad.
Ser trevligt ut med alla 'vårfåglar' och blommor! Gillar blombilderna mycket för att det finns 'bakgrund' också och inte bara utsmetat.. Fasanen ser ut som Trump, uppblåst och bakåtslickat hår.. Kollade Isbladskärret på Djurgården igår och nu hade de Vitkindade gässen anlänt, annars inget nytt rent vårmässigt! Saknar Starar, men vet att de setts lite söder om Stockholm, förmodligen ser jag dom nästa gång jag gör en utflykt.. Har inte heller sett några bilder på Starar här på FS, även Sädesärla brukar dyka upp här i slutet på första veckan i april.. Vi får se!
Hälsn!
Svar från Vibybo 2025-03-27 16:52
Tack så mycket Jan! Jo jag är en vän av spännande bakgrunder, men även neutrala går bra. Den inte helt perfekta optiken kan vara rätt spännande och utmanande, ge annorlunda resultat. Se svar till Peter. De vitkindade gässen har dragit norrut nu har jag märkt, men inte en stare ännu, det är rätt sent med fåglar i år. Kanske bakslag på gång i vädret?
Fina bilder på de flygande tranorna och intressanta att vårbruket redan är igång hos er. Det blev verkligen skillnad när du bytte objektiv, men det är ju lite av din stil. Ibland blir det udda dekorativt som t ex scillan och den ljuslila varianten men det ser också lite besynnerligt ut på en del bilder, med de små runda "ärtorna" i bakgrunden.
Hälsningar Lena
Svar från Vibybo 2025-03-27 19:58
Tack Lena! De runda ringarna avslöjar alltid ett spegelobjektiv, se svar till Peter. Det är annars vanligt i astronomi-optik, ex Hubbleteleskopets primärspegel är hela 2,4 meter i diameter. Jag tycker om det lite udda och märkliga.
Skoj att se, fina bilder och fina motiv. Bra jobbat!
Svar från Vibybo 2025-03-27 19:50
Tack så mycket Morgan!
Fina bilder från ängarna, och jag tycker också att du lyckas bra med ditt spegeltele. Själv har jag turen att ha det objektiv du nämner i en kommentar ovan, ett Minolta 500 mm med autofokus (om än bara på mittpunkten). Bäst resultat i lite mjukare ljus och med lite större avstånd till bakgrunden, om man nu inte vill ha tydligt markerade ringar. Det funkar bra även på mitt nyare Sony-hus med adapter.
Hälsningar Udo
Svar från Vibybo 2025-03-28 15:26
Tack Udo, spegeltele kräver lite entusiasm. Och för din kommentar om ditt objektiv, det stämmer med vad jag läst om det, att det fungerar bra. Ibland tar jag fram spegeltelet för att roa mig lite helt enkelt, en lite mer spännande tillvaro, inte förutsägbar.