Njae, det handlade om vilken bärbar dator han ska köpa. Definitivit inte om "vilken Mac" han ska köpa...
OS-krig och märkeskrig har vi redan tillräckligt av, så lägg ner den biten. Den tar knappast trådägaren vidare. Lägg lite alternativ i stället... Förutsättningarna är ju klart definierade. 15 papp, gärna mindre. Ska tåla bildbehandling och lite till.
Grundkravet tycker jag är en IPS-skärm, vilket begränsar urvalet lite. Sen hade i7 inte varit fel, men en snabb i5 fungerar ju också bra.
Här är en grundlista på kraven från prisjakt.
http://www.prisjakt.nu/kategori.php?k=s132871712
(hoppas den funkar...)
totalt 61st datorer, varav jag kanske hade strukit Lenovo och Sony - inte för att de är sämre, utanför att de har lägre skärmupplösning.
Först och främst hade jag tittat på antingen i7-QM eller den nya 4-serien, dvs Haswell. Haswell är inte snabbare, men drar mindre ström. Nackdelen med den här typen av dator är att man får aldrig något gratis - vill man ha prestanda kortas batteri-tiderna.