Tomasz
Aktiv medlem
Mitt föslag är redan lagt. ALLA BILDER SOM KOMMER TILL GENOM LJUSBELYSNING AV LJUSKÄNSLIGT MATERIAL.
Edit: Sen finns en vidare definition, och då innefatts en mängd olika tekniker som diverse ädelförfaranden mm. Och gemensamt för dessa är att de har en fotografisk bild som ursprung, men själva slutbilden är inte gjord med fotografisk teknik (ljusbelysning av ljuskänsligt material).
Om jag någonsin -mot förmodan- skulle behöva en definition på ett fotografi så skulle jag utgå från din definition.
Men jag tycker att jag tittar på fotografier här på FS också, trots att inget ljuskänsligt material är inblandat i "slutbilden" som jag ser på min skärm.
Alla definitioner får konsekvenser (ibland känslomässiga konsekvenser), och ifrågasättanden. Vad ska man tycka om bilder som man ser i en digitalprojektor? Eller i en diaprojektor.