Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

Med Olympus OM 50 1.4 i undervegetationen

Allt fotograferat i April. Full öppning och på nära håll i lite motljus ger effekter. En del gillar det, andra inte, själv tycker jag det är spännande. Bildvärlden skall utforskas, här med låg vinkel rakt ned i spenaten. Startar med vitsippor

och lite vildare

vitsippor är inte enbart vita

sipporna blommar ju samtidigt, gulsippan också

gullvivan

och denna fick bara slinka med

Inlagt 2022-09-17 15:59 | Läst 866 ggr. | Permalink
Ja sånt gillar jag, särkilt 1an. Personligen hade jag dragit ner mättnaden, men det har ju med tycke och smak.
Svar från Vibybo 2022-09-17 19:24
Tack Peter, med de gamla glasen och motljus blir det lätt kontrastlösa bilder, så det blir till att dra i spakarna, då ökar färgen. Ibland drar jag ner på färgen med färgspakarna, ibland får det vara, brukar aldrig öka med de här bilderna, det blir ofta för mycket ändå.
Jag gillar - både bilder och inställningen om att utforska bildvärlden…det kan lätt bli lite tråkigt annars, både fotandet och resultatet.
Svar från Vibybo 2022-09-17 19:21
Tack Lena - vi växer i leken - hela livet
Jag gillar att leka på detta sätt även om jag inte har några gamla objektiv ännu. Men att experimentera med skarpt ljus och korta skärpedjup, motljus etc samt llite tuff redigering efteråt. Vitsipporna slår nog de gula denna gång.
Hälsningar Lena
Svar från Vibybo 2022-09-17 20:19
Tack Lena, en blir aldrig för gammal för lek. Skillnader nytt - gammalt bland optiken i detta fall är ofta den äldres mer oförutsägbara karaktär i svåra lägen, och svårare redigering, kontrastlöst är vanligt.
Gillas !
Den första är ju toksnygg !
Ing-Marie
Svar från Vibybo 2022-09-18 11:29
Tack Ing-Marie! Det är optiken som får till det, jag bara redigerar lite.
Sånt här är kul att testa å första blev bubbligt snyggt.
Gamla objektiv kan ju leva sitt eget liv å va lite bångstyriga men kommer med överraskningar också
/N
Svar från Vibybo 2022-09-18 11:29
Tack Nini, du har helt rätt.
Visst blir det spännande och fina bilder. Första ger mig känslan av såpbubblor i luften! Hälsningar/ Björn
Svar från Vibybo 2022-09-18 11:31
Tack Björn, det blir en hel del märkliga effekter med en optik som har karaktär.
Fina bilder och effekter, min favorit blev den första i serien. Mvh Nina
Svar från Vibybo 2022-09-18 11:33
Tack Nina - det är ju en sorts effektsökeri i de här bilderna, en får försöka balansera det lite. Spännande är det att pyssla med.
Snyggt med blingbling blad blomstren.
Svar från Vibybo 2022-09-18 15:27
Tack Margareta, lite blingbling förhöjer tillvaron.