Bär och grenar
Bilder från i Fredags. Hälsat på minsta barnbarnet idag, ett av livets viktigare stunder. Körde hem med halva sträckan i tät dimma, sikt 50-150 meter, väta, mörker, men dimman lättade efter hand halvvägs. Känns helt livsfarligt, men medtrafikanterna var fantastiska; inga mottrafikanter idag. Jo förresten, en förvirrad individ framför mig blinkade åt vänster, lade sig snyggt där så jag skulle kunna passera, men svängde sedan utan förvarning tvärt åt höger. Men jag kör så defensivt, att sådana dagliga incidenter ej påverkar mej.
Som så ofta föreställer bilderna inga märkvärdigheter, men jag tycker det är underbart och vackert att ha förmånen att komma ut och gå och kunna se, känna och uppleva allt detta. Jag har lärt mig med tiden att uppskatta den enkla vardagen. Varje gång jag går och kissar t.ex. tänker jag en tacksamhetens tanke; det är inget självklart att kunna det.









Tack, lavar är något extra. En mutualistisk livsform som finns i alla världsdelar, även Antarktis.
Tack, jag får lite julkänsla av de röda bären.
Det är sådana överraskningar som skiljer bra och dåliga förare åt kanske. Att vara inställd på att bilisten framför inte gör som man tänkt sig.
Sten
Tack Sten, jag har fostrat mina barn i detta tänkande i trafiken, och ännu har de inte krockat. Metoden fungerar mot allt utom de riktiga dårarna som jag råkat ut för några gånger: De som kör med full gas in i stillastående trafik t.ex.
Hälsn!
Tack Jan, det är bara att se sig nyfiket runt och kolla stort och smått, högt och lågt. Uteslut inget-
Ha det gott/Stig
Tack Stig, det gäller att fånga det innan det töar, Skåne får alltmer vinodlare nu när klimatet helt säkert har ändrat sig.
Tack så mycket Per!
Tack! Det röda har ingen konkurrens om vintern, så de framträder fint.