912 - Vind och vatten
Det har ju varit tilldelning av vind och vatten till Skåneland på sista tiden. Tog en liten cykeltur till Ekenabbens promenadområde där lite barmark finnes. Konstaterade att vattnet sjunkit en halvmeter från sitt högsta, och tror det kommer att fortsätta sjunka. Vid en snabb titt över landskapet märks inte halvmetern, det ser rekordmycket ut ändå. Vipor, lärkor och vadare kommer men deras vanliga marker står det högt med vatten över. I trädgården kommer rabarber upp, kejsarkronorna är i full blom och i övrigt blommar de tidiga stenfruktträden för fullt nu runt omkring i trakten. Den första humlan vi sett hemma visade sig idag, annars har jag inte sett en insekt i rörelse.
På Ekenabben gick det inte att äntra fågeltornet, men det går ju alltid att ta en bild.
Var inte ensam om att spana in vattnet
Alltid kul att finna någon att prata med. Då det blåst på sistone har det fallit en stor mängd träd, och kommunen hade röjt upp en liten promenadväg
men det mesta var hinderbana vilket somliga uppskattar men inte alla
Sumpskogen såg ut som vanligt, men småfåglarna var alltför undanglidande idag
till sist kom en stilig herre och förbarmade sig, landade framför och poserade stolt
Sen hade Gun-Inger ett önskemål om att jag skulle visa några blyertsteckningar. Då det normalt inte hör hemma på en Fotosida skulle jag inte gjort det annars, men här kommer några så hon får se på dem.
Det verkar som om kameror har lite svårt att korrekt hantera gråskalan på vitt papper, men återgivningen här ovan får duga helt enkelt.
Tillägg: varit ute och sett att skäggdoppingen kommit, hörde också rördromen.











Tack Ragnar, Kul att göra en och annan, men de läggs i en låda tills släkten delar upp efter mig.
Tack Peter, det skadar aldrig att pröva som du skriver, alltid spännande med nya utmaningar och bildäventyr. Verkar som om din dotter känt kallelsen, det är bara att fortsätta då, och gratulera henne.
Vill man lära sig är grundläggande litteratur bra att läsa, bra att börja med blyerts, tomt papper och försöka komma underfund med hur en bild är uppbyggd och fungerar: perspektiv, skuggor, form och sådant. Sen finns det oändligt mycket mer som hur seendet fungerar, ljusets egenskaper, fysik, kemi m.m.
Själv har jag utvecklats fritt och i perioder, inte så många förebilder i teckning och akvarell, mest i målning. Har knappt gjort några fåglar alls mer än stararna här ovan, det är landskap och människor som gällt.
Jeg går ud fra, at det ikke kun er Gun-Inger, der må se på tegningerne :-) Jeg kikker på dem i hvetfald og er imponeret.
Med mange venlige hilsener fra Erik,
Tack Erik, det är fritt för alla att kika. Tyvärr har jag inte gjort så mycket av den konstnärliga biten de sista 10 åren, mest åt barnbarnen.
Tack Björn! De ligger bara i lådor annars.
Hälsn!
Hej Jan - man kan godt kommenterer selv om man ikke er medlem. Man skal svare på et par enkle spørgsmå - f.eks hvilken farve har det svenske flag - inden man får lov.
Mvh. Erik.
Aha, tack för info! :-)
Hilsen!
Tack Jan, det hade jag ingen aning om, men kanske hon gör som du säger - kikar ändå.
Hälsningar Lena
Tack Lena, teckning och målning har tävlat med fotointresset under min livstid, det går i perioder. Och en rad andra intressen också, men det minskar ju med åren.
Tack Måns. Fotorealismen startade i konsten samtidigt med camera obscura, det var ingen tillfällighet. När sedan Vermeers vän förbättrade optiken underlättade det. Och visst använder jag oftast foto som förlaga, men med försiktighet, för att få rätt på proportioner, konturen. Det går utan ett foto med men kräver längre tid eller helst- större skicklighet. Försöker man följa ett foto exakt blir det bara galet tycker jag. Det syns lätt vilka som i föreställande konst använt foto som förlaga, jag själv uppskattar mer och mer de som inte gör det.
Och visst - i grund och botten handlar det om att se, vilket man gör med den förståndsmässiga delen, optiken är bara ett hjälpmedel.