Betraktelser i sensorformat.

Jag kommer inte att göra några djupdykningar i mitt inre utan helt enkelt försöka dela med mig av små, och kanske stora, händelser bakom kameran.

3888

På söndagen den 2 jan tog vi av från Landvetter för att några timmar senare landa i Geneve. Med buss gick resan vidare via Chamonix, genom Mont Blanctunneln, ner genom Aostadalen och slutligen upp till Cervinia på serpentinvägar. Busschauffören hade varit med förr, det kändes hur tryggt som helst, kanske för att det var mörkt så man inte såg de värsta ravinerna. Vi var framme på hotellet vid halv elva på kvällen och fick en natts sömn på betydligt hårdare sängar än vi är vana vid.

 

Måndagen bjöd med ett strålande väder men ganska kallt. Från fönstret på hotellrummet ser man rakt upp på Monte de Cervinio, här på den italienska sidan får man inte säga Matterhorn (förlåt).

 

Från byn leder ett antal liftar upp till gränsen mellan Italien och Schweiz. Med utökat liftkort går det bra att åka över och ner mot Zermatt.

 

Monte de Cervinia eller Matterhorn dominerar vyerna här men den högsta toppen runt här är Monte Rosa som är 4 634 m högt. Den högsta skidåkningen ligger intill och där är det ”bara” 3 888 m. Jag blev faktiskt aningen yr när vi klev ur gondolen och gick genom tunneln ut mot pisten. Det är första gången jag har känt av höjder på det sättet men det gick över fort.

 

Skidåkningen här är fantastisk med allt man kan begära. De flesta nerfarterna är röda, breda och välpistade och det är en häftig känsla att komma så högt och se ut över alptopparna åt alla håll. Att sedan kunna åka i ett svep, bortsett från en kort lift, från 3888m ner till 1524, Valtournenche, nedanför Cervinia är ganska hisnande.

 

Efter tre dagars skidåkning värker det ganska bra i benen men det är ju just den tredje dagen som skall vara värst, sägs det. Nu har vi haft strålande sol i tre dagar och kommande dagar skall bli molniga och det skall komma litet snö.

 

Prisnivån är inte vad den varit i Italien så resekassan töms snabbt men det visste vi om.

 

Hemresa blir det på lördag och sedan börjar vardagen igen.

 

De första solstrålarna på Monte de Cervinio (Matterhorn)

 

Pistvisning

 

Det kallas alperna tak här.

 

Mer klassisk profil av tobleronetoppen, från den schwiziska sidan

 

Här kan det behövas en toblerone i trötta ben, på väg ner mot Zermatt

 

Med mössa

 

Fotat på 3888 höjd över havet

 

Lärken växer högt upp

 

Alpambulans

 

Weissbier

 

Kyrkan i Cervinia, julsmyckad med blinkande gran framför

 

Och solen går ner över toppen, istapparna hänger utanför hotellfönstret

 

Alla bilder fotade med Nikon P7000 som imponerar.

Med reservation för att bilderna är fixade på min laptop.

/FW

Postat 2011-01-06 18:53 | Läst 2795 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Strömstarar nyårsdagen 2011

Hade ett mycket lyckat möte med strömstararna i Grevedämmet i Mölndal idag. För att komma på samma nivå satte jag mig under järnvägsbron som går över ån, där finns ett litet utrymme att stå eller sitta på nu när det inte är så mycket vatten. Litet otäckt var det när tåg passerade bara ett par meter över huvudet på mig men det var det värt.

Väljer att visa några kanske litet ovanligare bilder av det lilla charmtrollet plus några andra mer ordinära.

Allt fotat under ett par timmar. Temperaturen idag låg på plus 3 grader så det var ganska behagligt.

Klicka gärna på bilderna så ser du dem bättre. Du får gärna berätta vad du tycker om bilderna, jag har själv några favoriter men det behåller jag för mig själv så länge... :)

De flesta bilder tagna på ca 1/10 - 1/20 sekund utom 5an som är 1/80 sek.

/FW

 

Postat 2011-01-01 19:22 | Läst 3560 ggr. | Permalink | Kommentarer (11) | Kommentera

Gråsiskorna snaskar kotte.

En liten promenad i närheten av hemmet förde med sig att jag kom in på nära håll till en flock gråsiskor. De gottade sig i en al utmed bäcken. I rådande kyla är fåglarna ganska lätta att komma inpå livet då mat är viktigare än att vara skygg.

Det sägs att Jesus och hans polare låg till bords när de åt men detta...

Ursäkta rubriken men jag kunde inte låta bli.

Även andra "hamnar" framför kameran men då vid ett fågelbord.

Ser fram emot 2011 med tillförsikt då det snart förhoppningsvis skall hamna litet större fåglar framför 300at men det kommer jag tillbaka till.  /FW

Postat 2010-12-29 21:23 | Läst 3412 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Hållö med Biofoto

Har kommit hem efter en helg på Hållö i Bohuslän tillsammans med över 30 Biofotingar. Mycket fotograferande men också tid för samvaro och god mat. Trots att ön inte är så stor så gick det att hitta vinklar och platser utan andra fotografer som stack in i bild. På denna lilla ö nästan ytterst i skärgården utanför Smögen finns inte så mycket djur men där finns skogshare, vår "riktiga", inhemska "svenskhare". Jag vet inte hur många de är men man ser dem ofta bland den röda graniten där de smälter fint in. En av dem var litet blyg först men visade upp sig i alla sin ståtlighet efter en stund.

 

/FW

 

 

 

 

 

 

Mat finns även om det verkar litet torftigt.

 

Och till sist en jag inte fick komma så nära.

 

Postat 2010-10-10 21:15 | Läst 3939 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

En idé och snabbt iväg.

 

Efter att ha undangjort dagens nödvändigheter (jag har semester) ville jag ut, mest kände jag för att komma ut och fotografera, så vad hitta på? Jo, jag åker till Trollhättan och tittar på Hullsjön med dess naturreservat. Jag har inte varit där förut men följde ett tips från Ebbe. http://www.fotosidan.se/member/view.htm?ID=144939 

 

Då var det väl lika bra att tillfredsställa två behov, fota och köra motorcykel. Jag har skaffat en lös insats till en fotoväska som passar perfekt i sidoväskan där jag får ner två hus, tele- och ytterligare några objektiv.

 

När jag närmade mig Trollhättan ser jag en älgko med kalv betande i skogskanten någon hundra meter från vägen och just där finns en rastplats, bara att svänga in. Efter att ha packat upp kamera och objektiv var jag orolig att de skulle hunnit iväg men jag smög närmare inne i skogen och kom inom räckhåll. Tyvärr var väl inte bakgrunden den bästa men några bilder blev det.

 

Vidare upp till Hullsjön på fina småvägar, en dröm för en motorcyklist. Snart hittar jag en parkering och en stig ner till ett fågeltorn. Väl uppe i tornet har jag fin överblick över sjön. Mängder av grågås lyfter och landar igen, gråhägrar gör samma sak, änder och småfåglar håller på med sitt men allt på håll. Efter en stund flyger plötsligt en gråhäger förbi och jag känner mig egentligen redan nöjd men stannar kvar. Jag spanar på några sångare nere i vassen och tittar upp av en tillfällighet. En fiskgjuse med fångst gör några varv över mitt huvud. Litet senare passerar en brun kärrhök men gör en gir när den får syn på mig.

 

Efter en händelserik dryg timme ger jag mig av och tar en liten runda på Hunneberg men där är det stendött, allt kan nog inte hända på samma dag men vilken dag det blev :)

 

 

 

 

 

 

 

 

/FW

Postat 2010-08-13 10:17 | Läst 3604 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera
Föregående 1 ... 23 24 25 ... 28 Nästa