Annons

Tycker det är så tråkigt :-( tjafs

Produkter
(logga in för att koppla)

elektra1

Aktiv medlem
Hej.
Det var inte länge sedan jag gick med här.
ca 2 veckor sedan.
Gick med här av glädje, och var på sidan i timmar.
Men nu de senaste 2 dagarna vill jag knappt lägga ut bilder mera.
Sådant tjafs i de olika grupperna
vad man inte får lägga upp för bilder osv.
Tex i barnfoto. Där folk tycker att det ska finnas en speciell pool för vissa barnbilder.
MEN vad är det som bestämmer vilka bilder som får ligga där och inte? Snapshots får inte ligga där.
Men alla har ju olika smak på bilder.
1 person tycker kanske det är ett snapshot, medan en annan tycker det är en bra bild.

Och tex i porträtt poolen, så tar ju oftast barnbilder bort, bara för att de inte ser porträtt likt ut, medan bilder på vuxna som inte alls är speciellt porträtt likt får ligga kvar.
Det är ju bra mycket svårare att ta en bra porträtt bild av ett barn.
Och bara för att det inte ser så proffsigt ut när man tex är nybörjare så behöver ju inte arbetet vara mindre bakom bilden för det.

mvh camilla
 
Normalt börjar man i de vanliga Bildkritikpoolerna, där det är fritt fram för alla bilder, och man kan ju sätta motivkategori på dem så man tex kan hitta alla Barnfoto,

Intressegrupper är steg 2 i utvecklingsstegen, när man fastnat för ett intresse och lägger ner extra tid och självstudier på att utveckla sig inom området. Därför har (en del av) intressegrupperna också mer eller mindre hårda regler om vad för bilder man godkänner.

Medlemskap i dem är helt frivilligt. Se dem som fotoklubbar, tänkta för de som har ett visst intresse eller inriktning. Grupperna är inte tänkta för nybörjare, utan när man kommit vidare och hittat sin nisch och skaffat sig en del kunskap själv.

Som svar på frågan om vem som bestämmer - ja det är "ordförande" i dem, gruppvärden, i samråd med medlemmarna, som bestämmer.

Gillar man inte gruppens inriktning eller tycker det saknas en så går det bra att kontakta oss med förslag om en ny grupp man vill starta och ta ansvar för.
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto