Annons

Objektiv för fotboll

Produkter
(logga in för att koppla)
Tjena,

Jag är ute efter ett objektiv som är bra när man ska fota fotboll t.ex. Jag har en Nikon D300 och min budget är givetvis inte astronomiskt.. Skicka gärna en länk på lämpliga objektiv.

Tack på förhand!
 
Det låter inte som ett jättesvårt problem, med den budgeten. Antingen en 70-200/2.8 (Nikon eller annat) eller en ljussvagare längre, t.ex. 80-400/4,5-5,6.

Lämplig brännvidd kanske du redan vet?

Per.

Edit: Ett "inte" saknades! Det blev litet skillnad...
 
Senast ändrad:
lätt val!

Budget 10-20.000. Nikonkamera. Jättelätt val!
70-200 mm 2.8 pris mellan ditt intervall.
Beprövad konstruktion! Går att handhålla (lite tung) men blir då också stadig.
Nummer ett enligt mitt sätt att se det.
 
Om du ska fota "riktig" fotboll, dvs på fullstor plan, så tycker jag att 70-200 är för kort. Det händer att jag använder 70-200 på fotboll, men det är endast när det är en frispark eller ett inkast alldeles bredvid mig. Jag kör med ett 300/4 och då kan jag ta bilder på i princip halva planen, så med en 1,4x converter så kanske man skulle kunna nå hela planen.

Jag vet inte så mycket om Nikons objektiv, men utifrån mina fotbollsfotokunskaper så skulle jag rekommendera ett 300/4 (VR behövs inte då man sitter ned och har enben).
 
ANNONS
Spara 5000 på Fujifilm GF-objektiv hos Götaplatsens Foto