Annons

Hybris och självförnekelse i bildpoolerna

Produkter
(logga in för att koppla)
Jury

Flera av inläggen ovan diskuterar om en jury skulle göra någonting bättre.

En jury som gör vadå? Pekar ut bra bilder? Filtrerar bort dåliga? Vore inte det ganska sjukt med tanke på poolernas primära syfte, att hjälpa fotograferna att bli bättre?
Och skulle det inte ge en enkelriktning där bilderna blir "Fotosidan style".

Gärna en jury-pool, men då som någon form av kontinuerlig tävling.


Det finns redan en fantastisk jury här på fotosidan, medlemmarna.


Varför är det så attraktivt med maktkoncentration när det gäller smak?
 
epep skrev:
Nja, så är det väl inte riktigt?
Hård kritik är en pool för bilder som man önskar hård kritik på. Det är då meningslöst att ladda upp en sämre bild, för den SKA *sågas* i en sådan kritikpool. Jag har för mig att det ursprungligen också fanns krav på att man skulle kommit lite längre i sitt fotograferande för att man skulle få posta i den poolen.
I poolens regler står också:
"Fotografen bör ha gjort en hel del självstudier och använt en rejäl dos självkritik först innan man begär in kritik från andra".

Det är väl rimligt om hård kritik används i de situationer när fotografen har kämpat mycket med en bild och är mycket nöjd med bilden. Detta då för att se om andra tycker bilden är lika bra, men också för att få förslag på hur bilden eventuellt hade kunnat göras bättre, eller vad som kanske inte är så bra.

Hård kritik tappar därmed lite av funktionen för andra bilder. Bilder med sned horisont, söndrig vitbalans, misslyckat fokus etc passar då helt enkelt inte poolen för hård kritik.

/erik

Mycket nöjd är en väldigt subjektiv kännsla och varken du eller jag är lämpade att avgöra huruvida någon är mycket nöjd med sin bild.

I många fall kan vi nog inte ens avgöra om bild är misslyckad eller medveten. Rätt många fotografer exprimenterar med naivistiskt bildspråk idag.

Mvh
Maverick
 
desktopmental skrev:

*****

En nöjd fotograf är en stillastående fotograf.

*****

Jag sa inte att fotografen var nöjd med hela sin produktion. Utan bara att det är rätt meningslöst att ladda upp en bild som man är nöjd med.

/Maverick
 
Rasmus M skrev:
Och vem är du/vi att bedömma hur mycket tid en person har lagt ner på bilden? Det kan vara en nybörjare som har lagt ner 2 timmar på att fota bilden med olika inställningar och sen 10 timmar i efterbehandling och fortfarande har en sned horisont. Det är just därför kritikpolerna finns, för att du ska få kritik på bilden du lägger upp, oavsett om bilden är totalt värdelös eller ett guldkorn som förtjänar all beundran i världen.

Så nej, tycker inte att det är rimligt att hård kritik endast används av de mer erfarna fotograferna eller de som är super duktiga, den ska användas av de som är ute efter att få hård kritik och tips på sina bilder. Sen spelar det ingen roll hur mycket tid och svett det ligger bakom.

Mvh

Rasmus

Jag ser det inte som konstigare än att det finns nybörjarkurser, mellannivåkurser och avancerade kurser inom många områden.
Det är liksom inte meningsfullt att skicka en bild med massor av "fel" till kritikpoolen för hård kritik - om man överhuvudtaget får någon kritik och den är på hård kritik-nivån så kommer den att vara överväldigande och svår att ta till sig. De finare detaljerna, som kanske borde vara de som får kritik i hård kritik, skyms av alla nybörjarfel. Vad är då syftet med hård kritik?
Det är precis som vilken annan kritik och vilket annat lärande som helt. Det är inte meningsfullt, varken för dem som vill hjälpa eller den som vill lära sig, att gå in på för hög nivå. Sen är det naturligtvis så att det finns nybörjare som har ett fantastiskt sinne för bilder och professionella fotografer som inte har det.

Därför krävs självkritik av de som lägger in bilder i poolerna inte minst för att poolerna ska uppräthålla en rimlig nivå för sitt syfte. Nu har inte människor i allmänhet speciellt bra självkritik, och då krävs något annat som tex en jury. När tillräckligt många bilder som inte platsar har kommit till en kritikpool så sänks nivån och alla (som tex jag) börjar posta bilder som inte egentligen platsar.

Det är inte konstigare än att man måste lära sig krypa innan man kan lära sig gå. (Nåja, det behöver man inte, men talesättet är bra.)
Dessutom tror jag att det skulle kunna vara en sporre för att bli en bättre fotograf. Man kör lite i nybörjarpoolerna och lär sig, sedan blir man mogen för bildkritikpoolerna och lär sig där, för att sedan nå hård kritik, och kanske, om man är duktig och anstränger sig, så kan man nå den högsta nivån.

/erik
 
Re: Jury

desktopmental skrev:
Flera av inläggen ovan diskuterar om en jury skulle göra någonting bättre.

En jury som gör vadå? Pekar ut bra bilder? Filtrerar bort dåliga? Vore inte det ganska sjukt med tanke på poolernas primära syfte, att hjälpa fotograferna att bli bättre?
Och skulle det inte ge en enkelriktning där bilderna blir "Fotosidan style".

Gärna en jury-pool, men då som någon form av kontinuerlig tävling.


Det finns redan en fantastisk jury här på fotosidan, medlemmarna.


Varför är det så attraktivt med maktkoncentration när det gäller smak?

Jag menar mer en jury som syftar till att sortera bilder till rätt kritikpooler, eller som hindrar att bilder av för låg kvalitet når en viss pool. Sedan bör ju medlemmarnas bedömingar tjäna som feedback till de som sitter i juryn.
Jag tror inte det går att ändra systemet som det ser ut nu - det kanske är för inarbetat, men det går att ordna en kritikpool där endast bilder som når en viss kvalitet får nå.

/erik
 
Maverick skrev:
Mycket nöjd är en väldigt subjektiv kännsla och varken du eller jag är lämpade att avgöra huruvida någon är mycket nöjd med sin bild.

I många fall kan vi nog inte ens avgöra om bild är misslyckad eller medveten. Rätt många fotografer exprimenterar med naivistiskt bildspråk idag.

Mvh
Maverick

Men absolut är detta subjektiva mått. Allt med bildbedömning *är* subjektivt.
Vad jag säger är att ett baskrav för att någon ska ladda upp en bild till hård kritik borde vara att fotografen själv är mycket nöjd med sin bild, och vill få kritik på hur denna, i hans tycke riktigt bra bilden, eventuellt ska kunna bli ännu bättre.

Jag tror inte att alla som laddar upp bilder till hård kritik är mycket nöjda med sina bilder, och att fotografen har, som det står i reglerna för poolen, "gjort en hel del självstudier och använt en rejäl dos självkritik först innan man begär in kritik från andra".

Dessutom finns en ganska betydande anledning till att ladda upp en bild som man själv är nöjd med. Bildkvalitet är inte något absolut eller svartvitt. Man kanske vill veta hur man skulle kunna göra bilden ännu bättre - jag tror inte något anser sig ha en fulländad bild - och för att få reda på om andra delar uppfattningen om den bild man tagit.

/erik
 
Håller inte med dig Erik, inte alls faktiskt.

Men då lägger jag till ett nytt förslag istället, för att få till kritiken i kritikpolerna istället för bara vänliga "oh och ah" kommentarer på de bästa bildera.

Ta juryn, men istället för att de ska bedömma vilka bilder som får vara med så granskar de och bedömmer och om nödvändigt tar bort de kommentarer som inte fyller kriterierna för "kritik". Dvs en kommentar som det står "åhhh guuuuud vilket söt kissemisse" eller "ohhhh vilken röd himmel" sågas direkt och läggs aldrig in som en kommentar till bilden. Står det istället tydlig men vänlig kritik som "jag tror du hade framhävt kissens ögon lite extra om du hade lagt fokus på dem istället för nosen" så läggs kommentaren in.

Nu är jag inte så seriös in mitt förslag egentligen, men jag lägger det som ett motförslag till förslaget "jury som bestämmer vilka bilder som får vara med" då jag fortfarande anser att ALLA ska få lägga sin bilder i vilken pol dem vill och ha chans att få kritik därefter. Ligger det en kass bild i hård kritik så kritiserar jag därefter. Ligger samma bild i mjukstart så byter jag sätt att kritisera, jag ger då mer tips och glada tillrop än kritik.

Anledningen att det kvaliteten har sjunkit är inte att folk inte har självinsikt. Anledningen är att folk är för fega att ta i med kritik när det ska tas i med kritik.
 
desktopmental skrev:
Det låter konstigt att "nivå på kritik" skulle ha med hur tålig fotografen är.

Borde inte "hård" istället betyda saker som grävande, detaljrik, utförlig, grundlig, uttömmande, välgrundat etc. Att kritikern ger mer av sin tid på varje bild och därför kommenterar färre bilder.
Med tanke på att många gånger då det getts rättvis kritik, som är seriöst underbyggd och inte bara "gud vilken fin bild" så får den som gett kritiken tillbaka något i stil med "men du fattar ju ingenting, Min bild är jättefin, det är bara du som inte kan tolka vad jag menar med den".

Snacka om att kasta pärlor för svin att ens försöka ge kritik. Varför ens ladda upp bilder om man inte kan ta kritik utan att helt få spel.

Så att de som laddar bilder i hård kritik även ska kunna ta kritik är nog tyvär väldigt nödvändigt att påpeka. Annars kan vi lika gärna lägga ner och skapa en ryggdunkarklubb istället. Det är ju vad väldigt många verkar vara ute efter. Man kan önska att så inte vore fallet, men nu är det det så...


Och ja, det är aningen tillspetsat, men inte så långt som skulle kunnas tro.
 
Damocles skrev:
Med tanke på att många gånger då det getts rättvis kritik, som är seriöst underbyggd och inte bara "gud vilken fin bild" så får den som gett kritiken tillbaka något i stil med "men du fattar ju ingenting, Min bild är jättefin, det är bara du som inte kan tolka vad jag menar med den".

Snacka om att kasta pärlor för svin att ens försöka ge kritik. Varför ens ladda upp bilder om man inte kan ta kritik utan att helt få spel.

Så att de som laddar bilder i hård kritik även ska kunna ta kritik är nog tyvär väldigt nödvändigt att påpeka. Annars kan vi lika gärna lägga ner och skapa en ryggdunkarklubb istället. Det är ju vad väldigt många verkar vara ute efter. Man kan önska att så inte vore fallet, men nu är det det så...


Och ja, det är aningen tillspetsat, men inte så långt som skulle kunnas tro.

Jo visst det har ju hänt en del gånger, fanns ju ett bra exempel här för ett par månader sen som låg uppe som vald bild...

Det står väll besrkivet i när man lägger in en bild i hård kritik att man ska vara beredd att ta kritik, eller?

Mvh

Rasmus
 
Rasmus M skrev:
Håller inte med dig Erik, inte alls faktiskt.

Men då lägger jag till ett nytt förslag istället, för att få till kritiken i kritikpolerna istället för bara vänliga "oh och ah" kommentarer på de bästa bildera.

Ta juryn, men istället för att de ska bedömma vilka bilder som får vara med så granskar de och bedömmer och om nödvändigt tar bort de kommentarer som inte fyller kriterierna för "kritik". Dvs en kommentar som det står "åhhh guuuuud vilket söt kissemisse" eller "ohhhh vilken röd himmel" sågas direkt och läggs aldrig in som en kommentar till bilden. Står det istället tydlig men vänlig kritik som "jag tror du hade framhävt kissens ögon lite extra om du hade lagt fokus på dem istället för nosen" så läggs kommentaren in.

Nu är jag inte så seriös in mitt förslag egentligen, men jag lägger det som ett motförslag till förslaget "jury som bestämmer vilka bilder som får vara med" då jag fortfarande anser att ALLA ska få lägga sin bilder i vilken pol dem vill och ha chans att få kritik därefter. Ligger det en kass bild i hård kritik så kritiserar jag därefter. Ligger samma bild i mjukstart så byter jag sätt att kritisera, jag ger då mer tips och glada tillrop än kritik.

Anledningen att det kvaliteten har sjunkit är inte att folk inte har självinsikt. Anledningen är att folk är för fega att ta i med kritik när det ska tas i med kritik.

Syftet med de olika kritikpoolerna är inte att differentiera språkrbuket. Det är inte så att kritikpoolen "hård kritik" syftar till att ge samma kritik som "mjukstart", med den enda skillnaden att språket är hårdare i "hård kritik" och kanske att lite fler brister påpekas.

Syftet med de olika poolerna är snarare att bilderna ska granskas på olika sätt och med olika syfte, där de finare detaljerna ska granskas i hård kritik och även vad betraktaren upplever som mindre felaktigheter ska påpekas.
En liknande granskning skulle förmodligen inte tjäna något till, om den ens går att göra, för en sämre bild där de finare detaljerna kanske maskeras av de större felen.
Vem uppmärksammar linjespel, färgtoner, ljus- och skuggspel, symmetrier, perspektiv, dramatik, komposition, motivplacering, färgbalans, val av skärpedjup och kontraster i en "semesterbild"?
Förmodligen ingen, och det är dessutom inte ens meningsfullt att kommentera de sakerna därför att de överskuggas av annat. Fotografen har ju inte ens valt något skärpedjup utan det bestämdes automatiskt då avtryckaren trycktes ned. Var tjänar det då till att säga "väl valt skärpedjup" när det aldrig är valt. Hur mycket vinner fotografen på det? Vad tjänar det till att säga: "hur skulle det se ut med längre exponeringstid?" när fotografen inte ens vet hur man får det? "Himlen är utbränd" - Vad hjälper det när fotografen inte vet vad som kan göras åt det? osv osv osv.

Man ser också fotosidan.ses intentioner med de olika kritikpoolerna i vad som står i beskrivningen av dem.

Så här står det tex om mjukstart:
"För dig som tex är nybörjare och vill mjukstarta med bildkritik. I den här poolen får enbart de som tycker sig vara nybörjare inom fotografi lägga in bilder. Du fotograferar det mesta men har ingen speciell inriktning, utan alla motiv är lika spännande. Kanske familj och djur är det som fastnar mest. Begrepp som kompositions- och exponeringslära har du nosat på, men inte hunnit sätta dig in i. Du kanske känner dig lite osäker på din erfarenhetsnivå, och då passar denna pool utmärkt att börja i."

Betygen som kan ges i denna poolen är också talande:
"Bra, men jobba mer", "Härligt, det tar sig", och "Fint, dags för Bildkritikpoolen".

Så här står det om Bildkritik:
"Denna bildkritikpool passar dig som kommit lite längre i din utveckling, båda vad gällande [SIC!] fotografering och att ta/ge bildkritik."

Om poolen hård kritik står det:
"Det krävs mer av bilderna i denna poolen, och detta innebär att det är ok att vara extra hård,
men rättvis och konstruktiv i sin kritik. Fotografen bör ha gjort en hel del självstudier och använt en rejäl dos självkritik först innan man begär in kritik från andra; kolla tex igenom grunderna i Fotosidans Fotoskola-artiklar."

*Uppenbarligen* är det så att de olika poolerna är tänkta att vända sig till olika bra bilder och olika duktiga fotografer. Det förefaller vara en direkt konsekvens av de poolbeskrivningar som finns.

Detta har dock havererat. Den skillnad som fanns mellan poolerna har mer eller mindre försvunnit, och det är till nackdel för alla.

Detta därför att finns det en aspekt till, och det är att bilderna i en kritikpool tjänar som referens för poolen. Det gynnar inte de bättre bilderna som då inte får den kritik de förtjänar, och det gynnar inte heller nybörjarna som inte får en lämplig kritik på sina bilder. Detta kan vara en av anledningarna att bildkvaliteten försämrats i poolen för hård kritik - en del bättre fotografer upplever förmodligen inte att det är meningsfullt att publicera bilder där längre.

Jag kan inte heller förstå varför kritikpoolerna skulle skilja sig från någon annan form av utbildning och kritik. Man måste ofta uppnå viss kunskap innan det är meningsfullt att gå till nästa steg vad gäller såväl naturvetenskap, samhällsvetenskap, språk, som konst och hantverk. Det är inte lönt att kritisera en 10-årig fotbollsspelare som om han vore ett proffs - varken han eller den som kritiserar har något att vinna på detta. Varför skulle fotografering särskilja sig?

I övrigt ska naturligtvis vem som helst få publicera i vilken kritikpool som helst, *men* vem som helst ska *inte* få publicera *vad som helst* i vilken kritikpool som helst. Den självkritik som borde och ska finnas enligt beskrivningen av kritikpoolen hård kritik, finns dock inte.

Alltså, det är uppenbart att fotosidan.se har intentionen att de olika kritikpoolerna ska skilja vad avser kvalitet på bilder och kunskap hos fotografen. Detta är FAKTA och kan utläsas ur kritikpoolsbeskrivninarna.
Jag har också försökt motivera varför *jag* tycker detta är högst rimligt, och varför den är synd att vi som medlemmar inte kan leva upp till denna intention och varför vi alla förlorar på denna oförmåga.

Frågan är då om man ska helt överge kritikpoolernas intentioner såsom de framstår i beskrivningarna och istället låta de olika poolerna vara uttryck för hur rakt på sak kritiken skall ges, eller om man ska försöka göra så att kritikpoolerna åter kopplas till den utveckling som man förhoppningsvis har som fotograf.

Sen pekar du på ett annat betydande problem, och det är att kritiken som ges ofta är slätstruken.

/erik
 
Det största problemet av de alla är ju att folk krasst saknar självinsikt om vad tusan de håller på med.
 
Säger inte att jag inte håller med om att kvaliteten har sjunkit, för det har den, bara under den tiden jag varit medlem på fotosidan.

Men jag tror fortfarande inte att en jury av något slag är rätt väg att gå.

Mvh

Rasmus
 
Jag tror att man ska betrakat en 'jurypool' som ett komplement till övriga kritikpooler, inte som ett alternativ. Syftet är endast att presentera en typ av bilder som blivit gillade av en hemlig jury som red plockat ut som erkänt duktig/erfaren. Denna idé är vil inte fel utan snarare spännande?
U
 
Jag måste bara säga det igen, tycker det är så självklart och borde stå med stora bokstäver på startsidan:

"Fotosidan är inget fotoalbum på nätet" Punkt slut!

Och den där "ryggdunkar"-attityden som någon nämnde är så jävla påtaglig så jag spyr. Det har hänt flera gånger att när jag gett en dålig kommentar så kommer en kompis till fotografen in och skriver en jättebra kommentar under.. Så fruktansvärt löjligt!

Hur mycket utvecklas man av det?

Det är för många som inte tar foto/fotosidan på allvar, det har blivit alldeles för låg nivå på fotosidan.
Det är inget fjortis-community ala Lunarstorm!
'
FATTA!!
 
Danlo skrev:
.........Det är för många som inte tar foto/fotosidan på allvar, det har blivit alldeles för låg nivå på fotosidan.
Det är inget fjortis-community ala Lunarstorm!
'
FATTA!!

Vad kan man förvänta med nästan 92 000 medlemmar? Vi som engagerar oss är i stor minoritét. Tycker också att nivån på det mesta (utom förstasidans utseende) sjunkit på senare tid. Fotosidan blir alltmer ointressant för den seriöse fotografen. Har kvar mitt medlemskap här för portfolions skull, den är ett fint sätt att visa upp sina bilder. Även forumen är en bra kunskapskälla där man kan få råd och tips om man vill utvecklas både tekniskt och bildmässigt. Bildkommenterandet och kritikpoolerna är av mindre intresse för min del. De bästa bilderna hittar man i andra album och jag har fortfarande en tro på att för mycket tittande på dåliga bilder är något negativt för ens utveckling medan mycket tittande på bra bilder är av godo. Där tillhör jag tennistränaren Calle Hageskogs skola som säger att man ska koncentrera sig på det som är bra och träna/utveckla det så kommer också ens dåliga sidor att förbättras.
 
Senast ändrad:
Danlo skrev:
Jag måste bara säga det igen, tycker det är så självklart och borde stå med stora bokstäver på startsidan:

"Fotosidan är inget fotoalbum på nätet" Punkt slut!

Och den där "ryggdunkar"-attityden som någon nämnde är så jävla påtaglig så jag spyr. Det har hänt flera gånger att när jag gett en dålig kommentar så kommer en kompis till fotografen in och skriver en jättebra kommentar under.. Så fruktansvärt löjligt!

Hur mycket utvecklas man av det?

Det är för många som inte tar foto/fotosidan på allvar, det har blivit alldeles för låg nivå på fotosidan.
Det är inget fjortis-community ala Lunarstorm!
'
FATTA!!

Bra skrivet o rytit!

En idé kanske vore att man fick anmäla sig som användare till en jury om man vill kunna lägga bilder i "Hård kritik poolen", dom kollar sedan igenom ens bilder och trycker sedan på "godkänna" knappen o ger en tillträde dit, eller knappen "glöm det" och kanske en motivering vad som fotograf skall förbättra innan man blir godkänd???
Hur sedan juryn skall sammansättas har jag inget svar på men kanske nån sorts ihoplottning av olika fotografer (proffs, amatörer, frilansare osv, mest bara så det inte blir en kompisklubb i den poolen).

Vad tror ni?

Från han som aldrig hade fått tillträde dit, men är beredd att jobba för det...
//P
 
Danlo skrev:
Det är för många som inte tar foto/fotosidan på allvar, det har blivit alldeles för låg nivå på fotosidan.
Det är inget fjortis-community ala Lunarstorm!
'
FATTA!!

Du får nog göra som jag och inse att spelet är förlorat. FS har, enligt min mening, i första hand blivit en social community. Det var länge sedan kommentarsklimatet havererade och det kom aldrig på fötter igen.
Just därför ser du både det ena och andra i hårdpoolen. Folk vill förtvivlat ha riktig kritik och ser ingen annan utväg än att publicera i den poolen.

/Johan
 
Var ska man ta vägen då? Photo.net är ju helt värdelöst, bara en viss typ en riktig retuschade bilder får bra kommentarer..typ "fine art sexism"

Iofs är jag av den mycket personliga uppfattningen att alla bilder kräver efterbehandling, men det ska ju inte se ut att vara tecknad iaf, och inte bara nakna kvinnor ;)
 
Onexsposure verkar vara en sajt med bra kvalité och med ett slags juryförfarande. Visserligen kan en del bilder verka lite väl måleriska, nästan med lite hötorgskänsla, men många bra guldkorn finns där. Har testat en bild där men den blev ratad, kommer nog att försöka igen. Man isnpireras ju att lägga ner arbete på sina bilder med den typen av sajter.
 
Graal skrev:
Onexsposure verkar vara en sajt med bra kvalité och med ett slags juryförfarande. Visserligen kan en del bilder verka lite väl måleriska, nästan med lite hötorgskänsla, men många bra guldkorn finns där. Har testat en bild där men den blev ratad, kommer nog att försöka igen. Man isnpireras ju att lägga ner arbete på sina bilder med den typen av sajter.

En helt klart intressant sida...
Man kan ju alltid försöka...hahaha!

Tack för tipset...!

Hälsningar,
Peter
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto