mrkgrd skrev:
Ännu en intressant tråd här på Fotosidan, om densamma.
Jag som inte varit med här så länge funderar på trådrubriken "Fotosidan var bättre förr". Vad var det som var bättre förr? Var det en tajtare grupp och en mera tydlig inriktning?
Jag tror att kommenterandet kan ökas genom stimulering. Att endast lista färre antal bilder ger per automatik inte fler kommentarer per bild. Kanske fler konkreta tips från experter, likt de vi kan se i tidningar, kan vara ett sätt att få upp intresset kring ett mer aktivt bildgranskande.
När nästan alla här är amatörer, likt mig, kanske många inte vågar kommentera och känner sig osäkra. Att öka kompetensen och förmågan till att ge konstruktiv kritik vore bra för att få fler konstruktiva kommenterarer.
Lika mycket som det är en konst att skapa en bild är det en konst att kunna recensera den. Det kan till och med vara svårare.
Så tänker jag.
Det hade varit intressant om Fotosidans redaktion gav sig in i detta samtalet. Vilka tankar har de/ni?