Install the app
How to install the app on iOS
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en lite för gammal webbläsare.
TC och mellanring - spelar ordningen någon roll?
- Trådstartare bengt-re
- Start datum
Olle
Aktiv medlem
Helt rätt. Mellanringen har "större verkan" på korta brännvidder.Om du vill öka förstoringen, vilket jag antar är syftet, då skall TC sitta närmast kamerahuset.
Olle
frwe
Aktiv medlem
Om jag vill sätta på en 14 mm mellanring OCH en 1.4X TC på ett objektiv - vilken skall man sätta närmast kameran för bästa resultat? Eller spelar det ingen roll? Teorier, idéer och gissningar mottas med samma glädje så länge du säger vad dit uttalande är...![]()
Skulle tro, men detta är bara ett antagande, att om du vill ha så hög optisk kvalitet som möjligt skall TC sitta närmast objektivet. Rätta mig gärna om jag har fel. Som sagt är det bara ett antagande baserat på andra iakttagelser och egna funderingar.
Har dock aldrig brytt mig om att prova då jag inte har behövt och tror att det slutliga resultatet inte blir så bra.
/FW
Similar threads
- Svar
- 39
- Visningar
- 13 K
- Svar
- 22
- Visningar
- 2 K
- Svar
- 16
- Visningar
- 5 K
- Svar
- 52
- Visningar
- 12 K