Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Sälja 400D?

Produkter
(logga in för att koppla)

metaboliv

Avslutat medlemskap
Hej!
Jag fick nyligen en Canon EOS 400D i examenspresent, men med mitt nya jobb så har jag inte tid att fota. Så nu undrar jag helt enkelt hur mycket jag kan begära för den?

I paktet ingår: Kamerahus med alla original tillbehör (inkl. kit objektivet), 2GB minneskort samt en väska.

Tack på förhand!
 
Visst, ibland verkar det som att det går att få hur mycket betalt som helst för beg-prylar. Men man ska kanske komma ihåg att 5500 kr är ungefär vad det kostar nytt från butik.
 
Var den inte köpt på öppet köp?

Kanske kan butiken ta tillbaka den och vill de inte de så kan du ju alltid fråga om du inte kan få ett tillgodokvitto istället på beloppet. Då förlorar du inte så mycket och du får kanske tre år på dig att spendera pengarna. Att lägga in dem på bankkonto eller satsa på börsen ger inte någon avkastning som det är just nu. :)
 
Enklast är att se vad andra säljer liknande utrustning för, t ex här på FS och blocket. När det gäller väska och minneskort, brukar det inte vara värt allt för mycket. Många skickar med det på köpet eller lägger på några hundralappar på priset.

/Gunnar
 
Spelar det någon roll om kameran är försäkrad? Har en 2 årig försäkring på den nämligen.
 
ANNONS
Köp Fujifilm GFX100S II hos Götaplatsens Foto