Annons

Reklamplats bildvisningssida

Produkter
(logga in för att koppla)
Det är väl upp till dig, men om du gör det blir det mer deg att lägga på en bättre fotosida.
 
Bluesman skrev:
Ingen av er svarar på kärnfrågan:
"Okej - kontentan är alltså att jag som betalande medlem måste betala ännu mer för att slippa ha reklam på varenda bildsida (alternativt byta webbläsare och kludda/mecka med en massa bildavstängning), och detta för att ni gjort en för dålig deal med Canon?"
Ja det är helt korrekt att vill du nu slippa den där annonsytan så är ett alternativ att uppgradera till Silver eller Guld.

Bronsmedlemskapet är billigt, betydligt billigare än att prenumerera på fototidningar tex (som dessutom är proppade med reklam), och vi har alltså gjort den bedömningen att för den slanten får man bara extra bilder och de andra funktionerna, men inte möjligheten att stänga av de där annonsytorna. Det där kan dock komma att förändras i framtiden, speciellt om vi skulle öka antalet betalande medlemmar markant.

Men jag förstår inte hur du kopplar detta till att vi skulle gjort en dålig deal med Canon (vilket jag aldrig sagt) - annonsavstängning för Silver/Guld har funnits en längre tid. Nu är det väl inget som köper Silver/Guld bara för att slippa stor reklam, förhoppningsvis har man nytta och nöje av det andra som kommer med dom medlemskapen också.
Det handlar ju till sist om huruvida man är betalande medlem eller ej (och därmed får rätt att påverka sin FS-miljö i nån mån) om man "bara" har ett bronsmedlemskap.
Med Bronsmedlemskap följer de funktioner och utökade gränser som vi beskriver på medlemskapssidan.
Jämförelsen med Kockums kanske haltar lite, men den har lite bäring ändå - pumpa in mer pengar, annars försvinner vi, liksom.
Nej inte alls, men det ställs också en hel del krav och önskemål på funktioner, nya artikelserier mm från våra kära medlemmar.Vi vill fortsätta att utvecklas, och då behöver vi tex kunna avlöna en dedikerad redaktör och programmerare.
Och vad gäller trafik på sajten kontra kostnaderna: är det inte så att merparten av trafiken och serverslitaget etc genereras av icke-betalande medlemmar och icke-medlemmar?
Lite svårt att räkna på; antalet sidvisningar för den genomsnittlige "ströbesökare" är troligen betydligt färre än den mer aktive medlemmen som är på FS varje dag, och då tyckt det varit värt att köpa ett medlemskap.
 
Jag kryssade "Ja" bara för att se hur det skulle vara att slippa reklamen på frågan "Vill du dölja vissa annonser?" i mina inställningar och jag klickade på "Spara inställningar", men ser all reklam ändå trots det och trots att jag är silvermedlem. Stora Canonreklanmen med..

Spelar ingen roll egentligen eftersom jag står ut med att se dem och gärna bidrar med tittar, men min nyfikenhet tycks iaf visa någon bugg. Har tömt cache och kakor, loggat ut och in igen men reklamen försvinner inte ändå.

(FF 2.0.0.7, Mac osx 10.4.)
 
Faktum är att jag fortfarande ser reklamen trots att jag inte ändrat det "Ja-krysset" jag beskriver ovan. Och både cache och kakor har tömts flera gånger till sedan dess (iaf minst varje kväll när jag stänger webbläsaren.)
 
Jag loggade in som dig nu, och den visas då varken inne bland innehållet på förstasiden eller på bildvisningssidan.

Den syns dock i vanliga annonskolumnen på forumen, där har vi inte lagt in att den kan döljas.
 
Aha, jag har stirrat mig blind på det i sidkolumnen jag annars brukar dölja genom att minska fönstret. Hade fattat fel, men nu när jag vet ska jag kryssa i ett nej där istället iaf:)
 
När tiden för Canon reklamen löper ut kan vi hoppas på att man kan öka textstorleken i forumet utan att en del av texten till höger försvinner?
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto