Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Objektiv till Canon EOS 400D

Produkter
(logga in för att koppla)

EmelieO

Ny medlem
Hej!

Jag söker ett passande objektiv till min Canon EOS 400D. Helst ett objektiv med bra zoom för att kunna ta bra bilder på längre håll. Har enbart ett macro objektiv nu.

Har nyss startat upp med fotointresset, är tacksam för alla svar.

Mvh
Emelie
 
Om du har Canon och vill ha inom märket så har du 55-250 is för 2500 som är grymt prisvärd, 70-300 is 4500-5000 och Deras grymt skarpa, lätta och prisvärda 70-200 4L som kostar nytt runt 5500 eller beg runt 4500 :)

Och titta inte på Tamron eller sigmas 55-200 eller 70-300 eftersom de inte ens är i närheten av samma klass som de tidigare nämnda
 
Tack för svaret. Ska fundera vidare kring objektivet. Vet du någon som har detta objektiv som har fotat med de, bara för att se lite?
 
Recensionssidan är kalasbra till just det, titta på bilder samt folks recensioner om specifika objektiv eller kameror tex.
Hoppas jag länkar rätt grejer nu men jag tror det är dessa som nämnts tidigare i detta inlägg. Direktlänkar till bilder tagna med respektive objektiv:

55-250/is usm http://www.fotosidan.se/reviews/viewphotos.htm?ID=15606

70-300/is usm http://www.fotosidan.se/reviews/viewphotos.htm?ID=10142

70-200/4L usm http://www.fotosidan.se/reviews/viewphotos.htm?ID=249

...givetvis medan man skriver ett inlägg gör nån det snabbare o mer kortfattat :D
 
Tack för svaret. Ska fundera vidare kring objektivet. Vet du någon som har detta objektiv som har fotat med de, bara för att se lite?

Jag har 3 av de nämnda:

Tamron 55-200, kostar en tusenlapp. Jag håller inte riktigt med föregående. Jag tycker det är rätt så OK, visst är de dyrare gluggarna bättre men om du jämför med t ex Canon 55-250 IS är bildkvalitén inte så annorlunda. Om du vill komma billigast undan är detta ett bra köp.

Canons 55-250 IS är mycket trevligt. Bra bildkvalité och bildstabilisering. Personligen tycker jag absoult det är värt merkostnaden mot det ovannämnda, men det beror ju på budgeten förstås.

Canon 70-200 4 L IS, suveränt men så kostar det...

Här är en bild med 70-200 IS

Här en med 55-250 IS

Det finns fler exempel i mina album, objektivet bör framgå av bildinfo. Jag tror inte jag har något upplagt med Tamron.

Mvh
Anders
 
Ville bara tillägga att det som skiljaer t ex 70-200 4 L från de övriga är ju inte bara själva bildkvalitén utan också autofokusens snabbhet och säkerhet, känslan vid zoomning etc. En annan stor fördel är att det är mera ljusstarkt (större bländare) och att bländaren är konstant över hela zoomomfånget.

Detta sagt, Canons 55-250 IS är nog den bästa kompromissen för den som inte vill spendera alltför mycket pengar.

Mvh
Anders
 
Om du nu, som du säger, är nybörjare så tycker inte jag att du ska lägga ner alltför mycket pengar på dyra L-optik som många vill att du ska köpa. Köp något i 1500-kr-klassen, sigmas, canons eller tamrons 70-300 t.ex. Då märker du om det är en hobby att bygga vidare på och kan byta upp dig efter hand.

Eller så gör du som jag brukar rekommendera alla som jagar efter det perfekta objektivet för att få bra bilder: Använd det du ha och lär dig ta bra bilder med det du har nu så märker du snart vad du verkligen behöver. Och om du vill kunna zooma in mycket, fundera på om det inte bara skulle räcka med att gå närmare...
Lycka till!

/Erik
 
Att gå lite närmare fungerar inte alltid. Fåglarna vill inte alltid sitta kvar för närbild. :) Därför är jag ute efter ett objektiv med mer zoom. :)
 
ANNONS
Köp Fujifilm GFX100S II hos Götaplatsens Foto