Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Makroobjektiv för nybörjaren till ett rimligt pris?

Produkter
(logga in för att koppla)

Daniiielsson

Avslutat medlemskap
Jag har fotat amatörmässigt i ganska precist ett år nu och har en systemkamera sedan några månader tillbaka. Jag håller fortfarande på att lära mig alla olika inställningar och så vidare, för att båda utveckla mig själv och mina bilder. Jag börjar även fundera på att köpa ett Macroobjektiv eftersom jag älskar att ta detaljrika bilder på kort avstånd. Så jag undrar vilket objektiv bör jag köpa? Det får inte kosta alltför mycket, och måste passa en Canon EOS 1000D. Tack på förhand!
 
Tamron AF SP 90/2,8 Di Macro 1:1 är väldigt trevligt till ett förhållandevis lågt pris. Du kan spara ytterligare någon tusenlapp om du köper det utomlands via nätet :)

http://www.cyberphoto.se/?http://www.cyberphoto.se/info.php?article=624454

Du kan spara ännu mer om du köper ett begagnat makro. Finns ett stort utbud och behöver då inte kosta mer än ett par tusenlappar.

Här till exempel: http://www.fotosidan.se/classifieds/view.htm?ID=129036
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto