Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Ljusa bilder

Produkter
(logga in för att koppla)

Persson84

Medlem
Jag har en fråga angående att vita objekt på bilderna blir väldigt ljusa och nästintill lysande, ungefär som snöblindhet :)

När bilderna togs var det ganska skarpt solljus och bakgrunden ganska mörk.

Är det exponeringen som måste ställas in för att tona ner det skrikigt vita?
 
Ja antingen så ställer du in slutaren/blandaren i manuellt läge efter snön, eller så ställer du in kameran att under exponera ett steg i EV. Anledningen till att dom blev ljusa är att den mätt på dom mörka områderna. Men du kommer aldrig att kunna få med det hela dynamiska omfånget i hela bilden om kontrasten är för stor.
Om du knäpper på övervaägande snö så bör du över exponera 0.5-1 steg.

MVH Ralf
 
ANNONS
Köp Fujifilm GFX100S II hos Götaplatsens Foto