Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Fisheye-filter?

Produkter
(logga in för att koppla)

mattiasp89

Avslutat medlemskap
Halloj!

Jag har kikat lite på fisheye objektiv, men tycker dessa är för dyra. Tänkte höra om någon vet om det finns något filter som man kan skruva på objektivet så man får en slags "fisheye-effekt"?

Mvh Mattias
 
Peleng är ett märke, mest känt för sitt manuella 8 mm fisköga för fullformat, som även kan användas på APS-C hus (crop kameror).

Ett annat alternativ är Samyang 8 mm f/3.5 Aspherical IF MC Fish-eye, som är avpassat för APS-C hus och därmed lite mindre och smidigare (Pelengen har en väldigt stor frontlins).

Läs mer om dem båda i den här tråden:

http://www.fotosidan.se/forum/showthread.php?t=108494
 
ANNONS
Köp Fujifilm GFX100S II hos Götaplatsens Foto