Annons

Byta från Sony system till m43?

Produkter
(logga in för att koppla)
Jo visst, men beskär du bilderna i efterhand försvinner också lite pixlar.

Det har du rätt i. men man får å andra sidan lite marginal uppåt och nedåt ifall kompositionen inte blir perfekt om man fotar i 4/3 och beskär efteråt.
Ingen stor sak om man gör det före eller efter iof.

Jag kan faktiskt tillägga att blixter är lite sämre än jag skrev förut. Det ser jag när jag tittar närmare på bilderna. Ofta tror kameran att blixten räcker för att ställa in vitbalansen efter med följd att bilderna blir röda och gula beroende på. Medan samma motiv tagen med ISO1600-ISO3200 ofta blir bättre vitbalans (båda vid AWB givetvis).
Den automatiska vitbalansen är faktiskt riktigt bra även inomhus.
 
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa ett Plus-medlemskap.
ANNONS
Förhandsboka nya Fujifilm GFX100RF hos Götaplatsens Foto