När Sony äntligen kommer med en ny semiproffskamera tar de i från tårna med mängder av ny teknik. Och givetvis är kameran såväl snabb som rejält byggd.
Få obegränsad och direkt tillgång till denna och alla Plus-artiklar för bara
20 kr
för en månad
Redan Plus? Logga in så kan du läsa denna artikel.
Direkt efter genomförd beställning så kan du läsa denna artikel.
Dessutom får du som Plus-medlem:
* Beställningen gäller ett löpande medlemskap om en månad och som sedan automatiskt förlängs med två månader i taget för 79 kr. Ingen uppsägningstid men betald avgift betalas inte tillbaka. Du säger upp enkelt online.
22 Kommentarer
Logga in för att kommentera
måste erkänna att jag var väldigt skeptisk till att vara utan optisk sökare men nu är jag mer sugen än någonsin på sony's a99 för att i framtiden ersätta min a900 med =)
Att man ser korrekt exponering, histogram, vattenpass mm direkt i sökaren, det känns för enkelt. Men samtidigt sjukt smidigt....
Hmm jag är kluven, men känner jag mig själv rätt så kommer jag förmodligen att älska den här kameran så fort jag får testa den :D
Jaja, man sa väl samma sak när AF kom, "Det blir för enkelt, kameran gör allt jobb" Känner mig som världens yngsta konservativa gubbjävel haha.
Får man bara till PD AF på själva sensorn (som Nikon 1) så att man slipper spegeln så är saken biff!
Vad gäller bildbufferten, som nämndes som ett minus i artikeln, har jag aldrig sett det som ett problem, det är sällan man använder hela bufferten. Jag har nästan aldrig känt att jag haft behovet att skjuta 12 bilder i ett svep, jag tar serier på 3-6 bilder i enskilda matchsituationer och då är det inga problem
Väntar nu på en uppgradering som gör att knapparna som zoomar i tagen bild ska autorepetera. Antar att det är en ickefråga på A77 som har en bakre ratt att ändra förstoringsgraden på.
Löst. Firmware version 1.05 släpptes för ett par månader sedan.
Windows: http://www.sony.se/support/sv/product/SLT-A77/downloads/FW_A77_V105_WIN
Mac: http://www.sony.se/support/sv/product/SLT-A77/downloads/FW_A77_V105_MAC
Ger bra bilder och återger fina färger....många trevliga kreativa inställningar...gedigen känsla...
Så från en glad amatör 10 p ,för en underbar kamera ;))
lma
Men håller med om att det är bra de väljer att inte bara följa i Canon & Nikons fotspår.
hade det inte varit för den förhållandevis, jämfört med andra märkens liknande modeller, rätt mediokra serietagnngsbuffert så hade troligen även jag drägglat över denna kamera.
Men, men:
får väl hoppas att efterföljaren har samma eller ännu bättre specifikationer + också en ganska rejäl förbättrad serietagningsbuffert - först då ryker spargrisen för min del.
Däremot stör jag personligen mig inte på var filminspelningsknappen sitter på kameran.