Prylnytt
Möjligheten att kunna filma och fotografera dina äventyr i backen eller bland korallreven blir lättare med de nya glasögonen från Liquid Image.
De nya glasögonen för skidåkning, dykning och simning har precis presenterats av Liquid Image - gemensamt är att de alla har en inbyggd webcam.
Det inbyggda minnet med 16MB kan expanderas till 16GB. Kameran tar tar stillbilder i 5 megapixlar eller rörlig video i 720 x 480. Smarta funktioner är en stor knapp för att slå av och på inspelning även med handskar samt en liten lampa på maskens insida som indikerar att inspelning pågår.
Det uppladdningsbara lithium-jon-batteri utlovar cirka 2200 bilder eller 2 timmars video på en laddning. Skyddsglasögonen väntas bli tillgängliga i USA framåt sommaren med pris från 149 dollar.
Länk till
Liquid Image.
4 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Fult men smart, man slipper en stor kamera på hjälmen.