Merläsning
Test: Fujifilm GFX100RF - framkallar habegär
Fotosidan testar
Plus
Fujifilms senaste mellanformatstillskott är GFX100RF, den hittills mest kompakta GFX-kameran. Den kombinerar 100 MP-sensorn från GFX100 II med en design och smidighet som vi känner från Fujifilms populära X100-serie. Fast objektiv med ett vidvinkligt utsnitt i en retrosnygg design framkallar habegär.
Läs mer...
2
4 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Om jag hade kör den igen hade jag eventuellt köpt en svart variant mest för att den silvriga versionen är rätt känslig för repor, jag har inga ännu men har hört väldigt många klaga på detta. jag köpte ganska omgående en bottenplatta så de rekommenderar jag varmt för att slippa vara allt för finkänslig med den.
Tycker även att den klarar sig rätt bra i svagare ljus och inte märkt av det folk säger att den är sämre än x-T2 i bruset, men då har jag inte fotat jättemycket i svagare ljus men när jag gjort det har resultatet blivit helt ok.
Tycker jag ser lite skillnad i det lägre ISO dock speciellt då jag fotat landskap, känns mer detaljrikt där och dom verkar hålla ihop bättre än vad 2an gjorde när det gäller "maskarna" etc också men det kanske är en inbillning ;)
Den stora fördelen med USB-C-kontakter är ju annars att de passar lika bra upp-och-ner som annars. Man behöver alltså inte tre försök för att få i USB-kontakten som med äldre kontakttyper. :-)
Vilka videofunktioner är f.ö. avhängiga sensorstorleken? Jag kan bara komma på en: skillnad i brus och dynamik, men det är ju snarare prestanda än funktioner.