Annons

Proffsfoto

Artiklar > Panasonic Lumic S1R II – 8K-video och 44 megapixel

Panasonic Lumic S1R II – 8K-video och 44 megapixel

Panasonic Lumic S1R II är en direkt konkurrent till Canon Eos R5 Mark II, Nikon Z8 och Sony A1 II med flera. Som vanligt är Panasonics styrka video. Lumix S1R II har bland annat 10-bitars 4K/120p video och ljudinspelning med 32-bitars float.

Panasonic Lumic S1R II skäms dock inte för sig som stillbildskamera heller. Kameran har fasavkännande autofokus (till skillnad mot föregångaren) och kan ta 40 bilder per sekund med kontinuerlig autofokus. Med mekanisk slutare är serietagningen begränsad till 10 bilder/s.

Genom "pre-burst" kan 1,5 sekund av bilder loopas i intenminnet så att de kan sparas ned på minneskortet när avtrycket trycks ned. Med andra ord går det att fånga allt som händer inom 1,5 sekund innan man trycker av.

Den nya sensorn på 44 megapixel kan ge bildfiler på 177 megapixel genom multiskotteknik, det vill säga att kameran tar några exponeringar där sensorn flyttas en aning mellan varje exponering.

Sensorn är bakbelyst (BSI), men inte stackad. Det innebär lägre pris och större dynamiskt omfång, men långsammare datautläsning och därmed mer rolling shutter.

Trots allt detta är vid videotagning som Lumix S1R II står ut mot konkurrenterna. En ovanlig funktion är möjligheten att lagra direkt på en extern SSD via USB-C istället för på CFExpress- eller SD-kort.

Vid 8K/30p-inspelning i 10 bitar ger kameran 14 stegs dynamiskt omfång. Det går också att filma i 8,1K med hela sensorytan (open gate). Det går att lagra video i råformat som 5,6K Apple Prores Raw HQ på minneskort eller SSD.

En välkommen nyhet är möjligheten att spela in video i 32-bitars float. Det innebär att man inte alls behöver kontrollera inspelningsnivån utan väljer lagom volym i efterhand. Detta kräver att man använder ljusenheten XLR2 som ansluts i blixtskon.

Det rekommenderade priset för Lumix S1R II är 43 990 kronor inklusive moms. I paket med Lumix S 24-105 mm f/4 Macro OIS är priset 54 990 kronor.



Publicerad 2025-02-25.

1 Kommentarer

Jan Olof Härnström 2025-02-25 15:46  
Den i paketet och med nya Sigma 300-600/4 så sopas banan.

Merläsning

Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa ett Plus-medlemskap.
ANNONS
Spara 5000 på Fujifilm GF-objektiv hos Götaplatsens Foto