... bilder från här och nu och där och då...
Morgonbad
En bildserie på Anders Zorns bronsstaty ”Morgonbad” som sedan 2020 åter står i Botaniska trädgården i Västerås. Den tidigare statyn från år 1921 stals 2018 och under ett par år var platsen tom men med Zorngårdens tillåtelse gjöts ett nytt exemplar som vi kan njuta av.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
Hej så länge // Mats
Inlagt 2024-06-05 23:01 |
Läst 1359 ggr. |
Permalink






Det var bra att hon kom tillbaka - väldigt fin skulptur.
Jag lånade en gång en väldigt bra och väldigt stor bok om Zorn. Det var en granne som är konstnär och som hade besökt Zorns hem/museum. Hur han fick måla i de där omgivningarna – det var fantastiskt.
Det som fastnade mest för mig - förutom hans målningar av kvinnorna - var hans användning av fotografier som skisser till sina målningar. Det gjorde också vår berömde Skagenmålare P. S. Krøyer.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Tack Erik! Ja hon var verkligen efterlängtad här i Västerås. Jaghar inte besökt Zorn museet ännu, har det kvar på "att uppleva listan". Däremot har jag besökt P.S. Kröyer museet i Skagen och fascinerats av hans målningar. Ha det gott // Mats