TPG mest sport, landskap & resor
Kontrasternas stad - New York
Ibland ställs man inför livet.
I New York är kontrasterna skarpa och mötena ibland tuffa.
Människors öden möts, men ändå inte. Jag ställde mig själv frågan - var den här bilden för mycket?
Är den "over the top"?
Efter att ha betraktat bilden under några veckor, är mitt svar nej. Den förmedlar enligt mig en "sann" bild av livet i en storstad. Därför väljer jag att publicera den på bloggen, för minnet av mötet med människorna som visar vardagen i staden.
Gjorde jag rätt? Kommentera gärna och säg gärna din mening, även om du skulle vara av en annan åsikt.
Gatufoto i New York - working class hero
Mångfalden och kontrasten av människor som får New York att fungera är fascinerande.
Staden är ett levande exempel på hur dynamiskt och kreativ en mångkulturell metropol verkligen kan vara.
New York är en riktig förebild, eller som Martin Luther King sa, vi måste lära oss att leva tillsammans eller samexistera som "dumbomar".
1. Workingclasshero
4. True Words by - Martin Luther King Jr
"Gatufoto" på Moma, NY
En förmiddag på Moma. En kall dag i februari tog jag med kameran och gjorde museibesöket till en "gatufotosession". Har du synpunkter eller tips på hur jag kan utveckla mig kommentera gärna! Är det någon bild du gillar eller vill dissa? Gör det, jag vill utvecklas och vill höra just din mening!
Bild nr 1. Entree, det var en iskall dag i februari 2015.
Bild nr 2. Konstbetraktare 1
Bild nr 3. Konstbetraktare 2
Bild 4. En Picasso :-)
Manhattan sunset & Downtown by night
Solnedgångar sägs vara banala, men jag gillar dem och kan inte rå för det :-)
Den andra bilden är tagen från Empire state building, detta var något senare och endast några lila nyanser av skymningen kom med.