Annons

virusprogram

Produkter
(logga in för att koppla)
Antivirus

Jag har använt AVG's gratisversion ända sedan den lanserades för många år sedan. Har alltid hållit tätt och fungerat felfritt. Den senaste versionen (2014) sköter både virus-scanning och uppdatering i bakgrunden, utan att man behöver bekymra sig. Programmet finns f.ö. nu också för Android.
//L
 
Microsoft egna är gratis, tillräckligt bra och det som tar minst kraft från datorn.
Security Essentials om du kör Vista eller 7, måste tankas hem.
Defender som är inbyggt i 8, avinstallera andra virusprogram så startar det.

/Karl
 
Väldigt osäkert

Hej

Kolla http://www.av-test.org/en/tests/home-user/
Gör din egen slutsats ;-)

Själv kör jag "oskyddat" internet via windows 98 dator ;-) Slipper en massa löss å annat tjafs.

Jag tror att om man bara undviker de man inte känner till, inte klickar på "din dator är ........." så klarar man sej långt. INTE öppnar mail från konstiga avsändare osv.
Comodo har tidigare toppat test resultat å är gratis, belastar inte datorn nänmvärt.
Håller man sej bara långt ifrån okända sidor å mail så klarar man sej långt. ;-) som sagt !
De bästa e att köra vmware, får man problem så e de bara att ominstallera senast fungerande konfiguration. Gjort på några minuter !

ThomasR
 
Som andra skrivit så är Avast väldigt bra, man har gratis virus skydd som uppdateras ofta, den skyddar även mail. Det finns andra gratis virusprogram som tyvärr inte skyddar fullt ut om man inte köper fullversion men det får man oftast reda på efter ett tag.
 
Det finns AV som är bättre än MS egna men dom brukar oftast förvandla den nya snabba datorn till en slö. Kör fortfarande MS egna som är duktigt på att hitta virus men som ibland inte klarar att ta bort dom vilket man ser om man läser testerna ordentligt. Så skulle man få ett sådant virus kan man alltid köra Malwarebytes och bli av med det.

/Karl
 
Det finns AV som är bättre än MS egna men dom brukar oftast förvandla den nya snabba datorn till en slö. Kör fortfarande MS egna som är duktigt på att hitta virus men som ibland inte klarar att ta bort dom vilket man ser om man läser testerna ordentligt. Så skulle man få ett sådant virus kan man alltid köra Malwarebytes och bli av med det.

/Karl

MS egna är bra men jag som har win8 vet att det inte fungerar på den versionen. Så har man 8an bör man ta annat.
 
Om man...tar om det
JAG har en massa skit som slöar ner Internet. Tex klicka här för att...
De dyker upp både i IE och Chrome.
Kan man få bort dessa utan att installera om.
3 diskar i datorn. C OS win7 Adobe användare, F som har övriga program o tillfälliga egna filer, E all data som skall ha backup.
Jag hade ett helsike att få igång Encore, vill inte gärna hamna i det träsket igen.
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto