Avslutning
Dags för en avslutning av denna tråd.
Vad som hänt sedan sist är att jag beställt en profil av Stefan för mitt nya papper Platine Fibre Rag.
Jag fick 2 profiler, en för dagsljus och en för lampljus. Printade med båda profilerna, men såg ingen eller väldigt liten skillnad på utskrifterna. Provade med både rätt ljus (solux-lampan) och med varmt ljus (2700 °K) på både utskrifterna, men såg ingen skillnad på bläckfiskens blå ringar.
Jag blev orolig att jag gjort något fel så jag printade 2 A4-bilder med profilerna och skickade till Stefan. Han bekräftar att jag gjort rätt. Han var också imponerad över att jag fick så fin blå färg på bläckfiskens ringar.
Helt klart är nu att det inte fungerar (på denna bild) med skrivarprofil för tungstenslampor.
Således gick jag tillbaka till att hitta en armatur till Suluxlampan eller liknande lampor.
Hittade en på nätet som jag trodde skulle fungera. Men företaget som tillverkar/importera den vägrade svara på 2 mail, så jag fick köpa den på vinst och förlust. Tyvärr så är den på tok för dyr, 550:- är dubbelt mot vad den borde kosta.
Fick hem den igår och lyckades bygga om den så att belysningen nu är monterad i Ribba-ramen i stället för väggen. Kan vara praktiskt om man vill ha tavlan på någon utställning.
Armaturen fungerar bra med Soluxlampan, men bara korta tester, då transformatorn bara är på 20W och Soluxlampan finns inte för lägre effekt än 35W. Spridningsvinkeln på 36 ° fungerar också bra.
Men jag hittade ju också en LED-lampa på Biltema på 3 W och 35°:s spridningsvinkel och med 5000°K, som också passar i denna armatur .
När jag jämför lamporna på min bild så kan jag konstatera att skillnaden är liten, så liten att jag kommer att använda LED-lampan istället.
Det skiljer bara 300°K mellan lamporna, samma spridningsvinkel, men 3W för LED-lampan mot 35W för Soluxlampan som också måste ha en ny transformator. Dessutom så kostar Soluxlampan 2,5 ggr mer än LED-lampan, som dessutom har mycket längre livslängd.
Jag är nu ganska nöjd. Bläckfiskens blåa ringar lyser som jag vill. Men det blir lite kallt ljus på väggen bredvid tavlan och armaturen ger en tråkig skugga på väggen ovanför tavlan.
Funderar ändå på att köpa några ramar i typ Ribba (det behövs för att kunna montera belysningen i ramen) men ett bättre fabrikat och några belysningar till dom. Detta för att komma bort från dom erbarmligt dåliga belysningar som ofta finns i dom utställningslokaler som jag ställt ut i.