Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Ser ni dammet på sensorn??

Produkter
(logga in för att koppla)

Monkeygirl

Medlem
Jag ser massor av grå små runda prickar på mina bilder och har förstått av några disskusioner här att jag antagligen måste rengöra sensorn.
Så jag satte igång med det, såg absolut INGENTING på sensorn, den såg superren ut, blåste ändå lite med en sån där Revaxör-blåsa.
Tog sen några bilder och kontrollerade resultatet på datorn, prickarna är kvar på exakt samma ställe som förut. SUCK!
Vad tror ni om detta gott folk? Är det smuts på sensorn ändå trots att jag inte kan se det, och är det nåt kladdigt smuts och inte damm eftersom det inte försvann med en liten vindpust?
Fy fan va jobbigt, hjälp!
 
Hej

Välkommen i klubben

Jag rengör med satsen jag köpt från Scandinavian photo.

Men D30/D60 hadde inga probem...

Men 300D, 1D mk2 har det, i 1D mk2 i synnerhet, den letar efter partiklar.

Roine
 
ANNONS
Köp Fujifilm GFX100S II hos Götaplatsens Foto