Annons

Frågor Sony A33 och A55

Produkter
(logga in för att koppla)

A.Dent

Aktiv medlem
Jag såg att det inte fanns något samlat inlägg om frågor om funktioner och handhavande av A33 och A55.

Jag börjar med den första.
Jag har sett att med inställningen Auto+ och jag tar macro i svagt ljus så väljer kameran en inställning som heter "Continuous adv. 3-shot adv". Då tar kameran tre bilder, ISO har varit mellan 320 och 1600. En bild sparas (sammanslagen?) Jag har inte hittat någonting i manulalen om denna iställningen. Det närmsta jag hittar är 6-shot av som används vid väldigt höga ISO.

Är det någon som vet vad funktionen "Continuous adv. 3-shot adv" innebär?
 
Här är en liten pusselbit till vad och hur "Continuous adv. 3-shot adv" är och fungerar.
"Continuous shooting mode for scenes difficult to focus on, such as when following and shooting a moving subject or shooting swaying flowers in the macro mode"

Men om det är en sammanslagen bild eller kameran väljer en bild där det är rätt fokus förstår jag inte.

http://www.sony-asia.com/support/faq/420049
 
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa ett Plus-medlemskap.
ANNONS
Spara 5000 på Fujifilm GF-objektiv hos Götaplatsens Foto