Annons

Bilderna ändras i RAW

Produkter
(logga in för att koppla)

Forslund

Aktiv medlem
När jag redigerar mina bilder i ACR, säg att jag gör dom svartvita och sedan öppnar dom i PS5 så blir dom ändrade i ACR också. Kan man ändra så dom blir "oförstörda" där? Alltså att dom fortfarande är som jag fotograferade bilden?
 
Om jag fattar dig rätt.

Håll nere ALT när du öppnar från ACR, då får du "Open as Copy".
 
Eller: håll ner Alt (Option om du kör Mac tror jag) och Cancel-tangenten ändras till Reset. Klickar du på den så återställer du alla ändringar du har gjort.
 
Om du nu fått rawfiler ändrade kan du snabbt återställa dem. Öppna lämpligen översikten i Bridge under Photoshop CS (filen kan nås på andra sätt också, men jag brukar göra så), högerklicka på "tumnageln" och välja Framkallningsinställningar samt slutligen "Rensa inställningar". Detta förutsätter att du givetvis inte konverterat filen till annat format och slängt ursprungsfilen.
 
ANNONS
Spara 5000 på Fujifilm GF-objektiv hos Götaplatsens Foto