Annons
Artiklar > OM System OM-3 – 50-årig klassiker i digital skepnad

OM System OM-3 – 50-årig klassiker i digital skepnad

OM System OM-3 är en efterträdare till digitala Olympus Pen-F och liknar 70-talsklassikern Olympus OM-1.

OM System OM-3 bygger tekniskt på toppmodellen OM System OM-1 II. Det innebär att OM-3 har ett kraftfullt batteri och en sensor på 20 megapixel. I likhet med storebror har OM-3 digitala avtonade gråfilter, men inte lika kraftiga.

Till skillnad mot OM-1 II har OM-3 inte dubbla minneskort och inbyggt handgrepp.  Formen påminner i stället starkt om kameror från 70- och 80-talet, i synnerhet Olympus OM-1 och OM-2. Det finns i dagsläget inget grepp som tillbehör.

Förlagan Olympus OM-1.

I likhet med den omtyckta digitala versionen av Olympus Pen-F som lanserades 2016 har OM System OM-3 rejäla vred för automatik, tid och bländare. Det ger en klassisk hantering.

Direkt från Pen-F kommer ett vred på framsidan för att välja bildstil.

Olympus Pen-F i digital version.

Vredet för bildstil på OM-3 är hämtat från Olympus Pen-F.

OM System OM-3 kan ta 20 bilder per sekund med elektronisk slutare och 6 b/s med mekanisk.

Trots sin 70-talslook är OM System OM-3 modernt vädertätad och har en vinklingsbar skärm.

På baksidan finns en knapp märkt CP som aktiverar lägen för ”computational photography. Det är ett begrepp som ofta används för fotografering med mobiltelefoner och avser fotografering där mycket datorkraft för att skapa bilden. Det kan var att generera artificiellt kort skärpedjup eller slå ihop flera exponeringar till en bild, något som Olympus varit föregångare med.

OM System OM-3 börjar levereras den 27 februari 2025. Det rekommenderade priset för kamerahuset är 23 490 kronor. I paket med zoomen 12-45 mm är priset 27 990 kr.



Publicerad 2025-02-06.

1 Kommentarer

Simon Karlsson 2025-02-06 08:43  
Uppfattar estetiken som utmärkt. Har faktiskt svårt att komma på någon kamera som ser bättre ut, egentligen bara X100-serien och Nikon ZF som spelar i samma liga. Men jag har ju såklart inte sett den IRL.

Priset på 24k kan man såklart ha synpunkter på. Samtidigt så har MFT och många andra kameratillverkare väldigt höga utgångspriser. ZF kostade ca 33k vid släpp, bara ett par månader senare under 30k tror jag och nu 22k.

Jag tycker det här verkar vara det mest intressanta MFT-släppet för fotografer sedan typ EM1 mk II eller kanske ännu längre tillbaka. Vettig kamera och snygg kamera för vardagsfotografer.

Megapixelgnäll är för övrigt helt obefogat.
Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Merläsning

ANNONS
Köp Fujifilm GFX100S II hos Götaplatsens Foto