Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Porträtt av konstnären i transsexuell förvandling, Esse-Li Esselius
Utställning
På galleri Gallery Steinsland Berliner visar konstnären en serie polaroidfotografier med härstamning från sent 70- tal. Serien bär titeln Porträtt av konstnären i transsexuell förvandling och består av självporträtt som har manipulerats på olika vis under bildernas framkallningsprocess.
Läs mer...
Test: Panasonic Lumix GH7 – för filmaren och hybridfotografen
Fotosidan testar
Plus
Panasonic Lumix GH7 är en kamera som främst riktar sig till den som arbetar med rörlig bild. Med nyheter som fastdetekterande autofokus, möjlighet att spela in ProRes RAW internt och med stöd för 32-bitarsljud tillika en mängd olika videoupplösningar och bildhastigheter är GH7 ett attraktivt val för videoentusiasten.
Läs mer...
Ett liv i högdager, Hans Hammarskiöld
Utställning
För precis ett sekel sedan föddes Hans Hammarskiöld (1925–2012), en av Sveriges mest framstående fotografer som var verksam i sex decennier och gjorde stor internationell succé. Lagom till hundraårsdagen öppnar nu Hans Hammarskiöld – Ett liv i högdager på Fotografiska Stockholm.
Läs mer...
27 Kommentarer
Logga in för att kommentera
https://www.fotosidan.se/cldoc/fotografer/bjorn-persson-svarar-pa-kritiken-jag.htm
Lite åt det hållet tycks det kanske vara med Pawlowski också. I texten i rutan från Facebook ovan står det "I never stated my images were not edited anywhere", men det är faktiskt inte så intressant.
Frågan är snarare om hon tydligt i förväg berättade att några av hennes bilder var montage. Det är dock kanske en omodern fråga? Ska vi kanske numera utgå från att alla bilder är montage om inget annat sägs?
Pawlowskis beskrivning, citerad i artikeln ovan, av hur hon fotograferade snöleoparderna antyder dock att det inte handlar om montage. Avsiktlig eller oavsiktlig oklarhet?
Att Pawlowski har fått dödshot för sitt tilltag är dock under all kritik. Det är alldeles för lätt att hota andra på internet.
Hon nöjer sig inte med att göra bilderna utan ljuger även ihop en passande berättelse.
Bara det faktum att hon skuttar omkring på 5500 meter med tung utrustning borde fått juryn att dra öronen åt sig.
Är det inte dags snart att lägga naturfotopurismen i kistan och spika igen locket för gott? Varför fortsätta begapa sånt här? Inför fristil istället för nu borde väl vi väl ändå ha fått nog av den här typen av lögner och fördjugenhet
Boken "The real owners of the planet" är en perfekt bok för den som vill bli bättre på att hitta manipulerade bilder och jag tycker den, förutom texten, är intressant ur den aspekten.
Fotograf i känt annat redan omtalat svenskt fall brukar hävda att han bara tar bilder i JPEG och det kanske finns skäl för det för då finns ju ingen möjlighet att kolla mot hans RAW.
Varför skulle en naturfotograf i mördande konkurrens avstå från att efterbehandla i RAW? För att de har en dead line?
Normen inom naturfotografi är fortfarande att bilder förväntas vara äkta, om inget annat uttryckligen sägs.
Ser vi början på en trend med "fake" fotografer a la Spotifys fake artister? ( https://www.musicbusinessworldwide.com/remember-spotify-fake-artist-theyre-still-going-strong-and-still-attracting-scandal/ )
Om så - vilka är det som tjänar på att skapa dessa fejkade profiler? Och hur vanligt är det? Finns det tex sådana här på Fotosidan?
https://www.fotosidan.se/forum/threads/fejkade-eller-fejkande-fotografer-varför-skapa-en-fotograf-som-inte-finns.178068/
Tänker att ämnet är intressant och värt att "vädra" lite....
Jag känner däremot inte alls till denna fotograf, men det var fina bilder på snöleoparden. Naturfoto är för mig en konstart, har aldrig varit något annat. Ingen sport, inget att jämföra med journalistik/pressfoto. Det är ett bildskapande.
Alla vi andra har något viktigt att lära oss; sortera, undvika att spekulera, undvika hoppa på hatkampanjer, göra egna bedömningar. Se foto för vad det är.
Efter 11 år kan jag fortfarande få läsa kommentarer och få idiotkommentarer från andra som egentligen inte vet något. Ibland från sådana som knappt hade börjat fotografera då. Människan är en fascinerande djurart! 😊
ja va skall vi börja….
Lilla lilla Terje, du har själv som vuxen valt att manipulera bilder utan att tydligt säga detta. Att du dessutom verkar ha varit och helt tydligt är otrevlig visar på ett sätt att se på världen som jag inte delar. Det är såklart bara pinsamt och tragiskt beteende. Men så är det att vara en sådan typ av individ.
Du kommer att bli ihågkommen för detta, å det är juh alltid något såhär i baksprgeln.
Jag har 2 värdefulla fotoböcker av Terje som jag har lärt mig mer av än av alla fototidningar som jag har läst under årens lopp!
Jag uppfattar Ditt personangrepp på Terje som kränkande!