Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Porträtt av konstnären i transsexuell förvandling, Esse-Li Esselius
Utställning
På galleri Gallery Steinsland Berliner visar konstnären en serie polaroidfotografier med härstamning från sent 70- tal. Serien bär titeln Porträtt av konstnären i transsexuell förvandling och består av självporträtt som har manipulerats på olika vis under bildernas framkallningsprocess.
Läs mer...
Test: Panasonic Lumix GH7 – för filmaren och hybridfotografen
Fotosidan testar
Plus
Panasonic Lumix GH7 är en kamera som främst riktar sig till den som arbetar med rörlig bild. Med nyheter som fastdetekterande autofokus, möjlighet att spela in ProRes RAW internt och med stöd för 32-bitarsljud tillika en mängd olika videoupplösningar och bildhastigheter är GH7 ett attraktivt val för videoentusiasten.
Läs mer...
1 Kommentarer
Logga in för att kommentera
varför kvinnor låter sig exploateras på det här sättet, i Sverige
på FS har jag sett många bilder som både är förnedrande för modellen och vålspornografiska
det kallas konstfoto
jag blir lika upprörd varje gång jag ser dessa bilder och skriver det i min kritik
vilka är dessa kvinnor som ställer sig till förfogande till detta
och vilka män är det som, både tittar och fotograferar
vad är det för människosyn som styr detta
det finns också fotografer som skildrar nakna kvinnor med respekt och kärlek, det syns tydligt, då kan det bli vackert
kvinnor är annat än ett könsobjekt
jag tycker det blir värre med bildernas innehåll
över tiden och undrar om det inte hänger samman med att en del män, få, inte förstår att vi mår mycket bättre som jämlikar
/inger