Annons
X. Oanvända vyer > Nyheter > Mellan dröm och verklighet på Galleri [format]

Mellan dröm och verklighet på Galleri [format]

Helga Härenstams utställning är en balansgång mellan det dokumentära och iscensatta. Foto: Helga Härenstam
Just nu visas utställningen "The looking glass photos" av Helga Härenstam på Galleri Format i Malmö - en bildserie vars inspiration hämtats ur ett gammalt fotoalbum.

Helga Härenstam är utbildad vid Högskolan för fotografi och har tidigare ställt ut både i Sverige och internationellt.

I serien "The looking glass photos" har hon hämtat inspiration ur ett gammalt fotoalbum. Bilderna i serien formar ett pussel där man kan uppfatta en balansgång mellan det dokumentära och iscensatta - det verkliga och overkliga. Bilderna handlar om det som fascinerar och intresserar, även om fascinationen inför fotografiet i sig. För Helga Härenstam är fotografi ett sätt att konstruera och berätta mer eller mindre självbiografiska historier.

Utställning är öppen fram till den 27 september.
Fotogalleriet är lokaliserat i Malmö.

Läs mer om utställningen: Galleri Format

Hemsida: Helga Härenstam.

Publicerad 2009-09-09.

Bli först att kommentera

Få ut mer av Fotosidan som inloggad

Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm

Merläsning

ANNONS
Köp Fujifilm GFX100S II hos Götaplatsens Foto